Adorable

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adorable
Rok założenia 1990
Rok rozwiązania 1994
Pochodzenie Coventry, Anglia,  Wielka Brytania
Gatunek shoegaze, rock alternatywny, indie rock
Wydawnictwo muzyczne Creation Records
Ostatni skład
Piotr Fijalkowski
Robert Dillam
Stephen 'Wil' Williams
Kevin Gritton

Adorableangielski zespół grający shoegaze, założony w Coventry i działający w latach 1990-1994. W jego skład weszli Piotr Fijalkowski (śpiew i gitara), Robert Dillam (gitara), Stephen 'Wil' Williams (gitara basowa) oraz Kevin Gritton (perkusja).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Adorable powstał we wrześniu 1990 roku. Wcześniej byli znani jako The Candy Thieves i ich jedynymi zarejestrowanymi nagraniami były wersja demo utworu „Homeboy” i piosenka „Underwater”. Singiel był wydany przez Trolley Records w 1990 roku. Wtedy gitarzysta Wayne Peters opuścił zespół z powodu braku sukcesu i został zastąpiony przez Roberta Dillama. Wtedy też grupa zmieniła swoją nazwę na Adorable. Ich pierwszy koncert odbył się w Coventry w 1991 roku. [1] [2]

Zespół nagrał singiel „Sunshine Smile” („I'll Be Your Saint” oraz „Breathless” jako strona B), który miał zostać wydany przez wytwórnię Money To Burn. Uzyskał pozytywną recenzję w New Musical Express jednakże mimo to nigdy się nie ukazał. W roku 1992 grupa podpisała kontrakt z Creation Records i wyruszyła w trasę koncertową jako support Curve. W maju tego samego roku wydali swojego pierwszego singla, ponownie nagraną piosenkę „Sunshine Smile”. Utwór został ogłoszony przez NME Singlem Tygodnia i dotarł na szczyt listy UK Indie Chart. Następne single, „I'll Be Your Saint”, „Homeboy” i „Sistine Chapel Ceiling” dotarły do pierwszej piątki tej listy. Ich debiutancki album „Against Perfection” został wydany w 1993 roku i zajął 70. miejsce na UK Albums Chart[3]. W celu jego promocji zespół koncertował w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii. Drugi album zespołu, „Fake”, ukazał się rok później. Promujące go single „Kangaroo Court” i „Vendetta” pojawiły się w zestawieniu UK Indie Chart, jednakże płycie nie udało się dostać na listę najlepiej sprzedających się albumów. Zespół ogłosił rozwiązanie podczas koncertu w Brukseli pod koniec 1994 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Komplikacje
 • * Footnotes: Best of 92-94 (Cherry Red) - 2008
Single
 • „Sunshine Smile” (Creation) - kwiecień 1992
 • „I'll Be Your Saint” (Creation) - lipiec 1992
 • „Homeboy” (Creation) - październik 1992
 • „Sistine Chapel Ceiling” (Creation) - styczeń 1993
 • „Favourite Fallen Idol” (Creation) - kwiecień 1993
 • „Kangaroo Court” (Creation) - kwiecień 1994
 • „Vendetta” (Creation) - wrzesień 1994

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. adequacy.net: Wywiad z Pete'em Fijalkowskim (ang.). [dostęp 2013-09-21].
 2. webcutsmusic.com: Wywiad z Pete'em Fijalkowskim (ang.). [dostęp 2013-09-21].
 3. David Roberts: British Hit Singles & Albums. Wyd. 19. s. 15. ISSN 1-904994-10-5.