Adoretus bacrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adoretus bacrii
Limbourg, Constant et Seidel, 2022
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

rutelowate

Plemię

Adoretini

Rodzaj

Adoretus

Podrodzaj

Adoretus s.str.

Gatunek

Adoretus bacrii

Adoretus bacriigatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny rutelowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2022 roku przez Pola Limbourga, Jérôme’a Constanta i Matthiasa Seidela na łamach „Belgian Journal of Entomology”. Jako lokalizację typową wskazano Chambok w prowincji Kâmpóng Spœ w Kambodży. Epitet gatunkowy nadano na cześć francuskiego aktora, Jean-Pierre’a Bacri[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 10 do 11,5 mm długości i od 5 do 6 mm szerokości, samice zaś od 10 do 11,5 mm długości i od 5,5 do 6 mm szerokości ciała. Głowa jest szeroka, brązowoczarna lub żółtawa z rudobrązowymi do czarnych przednim brzegiem nadustka i występami policzków; czułki są zawsze żółte. Na całym nadustku występują guzki, a na czole i ciemieniu dołki. Przedplecze jest w zarysie prostokątne z równomiernie zaokrąglonymi bokami, żółtawe z rudobrązowymi do czarniawych kropkami przy bocznych krawędziach lub brązowoczarne, zawsze z różowawym połyskiem metalicznym. Powierzchnię ma rzeźbioną gęsto rozmieszczonymi, głębokimi dołkami. Wszystkie krawędzie przedplecza zaopatrzone są w żeberko. Tarczka jest jajowata w zarysie i dołkowana. Pokrywy są dłuższe niż szerokie, żółtawe z ciemnym szwem lub jednolicie rudobrązowe do czarniawych. Ich powierzchnia ma głęboko punktowane rzędy, pokryte podkowiastymi punktami międzyrzędy i wyższe od nich żeberka. Trójkątne z zaokrąglonym szczytem pygidium gęsto pokrywają dołeczki. Wyrostek przedpiersia jest krótki i zaokrąglony. Odnóża przedniej pary mają szerokie, trójzębne golenie. Genitalia samca mają paramery w widoku grzbietowym równoległe w części nasadowej, okrągławo rozszerzone w środkowej i silnie zafalowane w szczytowej[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek orientalny, endemiczny dla Kambodży, znany tylko z lokalizacji typowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pol Limbourg, Jérôme Constant, Matthias Seidel. Review of the Adoretini of Cambodia with six new species (Coleoptera, Scarabaeidae, Rutelinae). „Belgian Journal of Entomology”. 128, s. 1-58, 2022. ISSN 2295-0214.