Adult Swim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adult Swim
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

2 września 2001

Właściciel

Cartoon Network

Systemy
emisji sygnału

Cartoon Network,
20-6 rano

Kraj nadawania

Stany Zjednoczone, Brazylia

Język

angielski

Strona internetowa

Adult Swim (zapis stylizowany: [adult swim]) – przeznaczony dla dorosłych nocny blok programowy w amerykańskiej sieci telewizji dla dzieci Cartoon Network, działający codziennie od 20 do 6 rano czasu wschodniego i pacyficznego. Program ten jest programowany przez Williams Street Productions, spółkę zależną Turner, która opracowała również dwa inne bloki programowe dla Cartoon Network: Toonami (która później stała się blokiem na Adult Swim w 2012 roku) i Miguzi.

Debiut w 2001 r. Adult Swim służy jako nocna tożsamość Cartoon Network i został ustanowiony jako alternatywne programowanie w późnych godzinach nocnych, kiedy główna grupa docelowa Cartoon Network, dzieci w wieku 7–14 lat, zwykle śpi. Większość ogólnych treści Adult Swim znana jest z eksperymentalnego, ryzykownego, nieortodoksyjnego, surowego, suchego i improwizującego humoru, a także z celowo taniej animacji i często dziwacznej prezentacji. W 2005 r. Blok otrzymał swój własny raport oceny Nielsen od Cartoon Network z powodu kierowania na osobną grupę demograficzną. Blok zawiera zróżnicowane stylistycznie animowane i występy na żywo, w tym oryginalne programy, składające się głównie z programów animowanych Fox, filmów krótkometrażowych, oryginalnej animacji wideo i anime, zazwyczaj z minimalną lub zerową edycją treści.

W Stanach Zjednoczonych w Adult Swim często pojawiają się animacje dorosłych, anime, mockumentaries, komedia szkiców, live-action i piloci. Pokazy mogą mieć motywy seksualne, szczerą dyskusję na temat seksu, nagość, mocny język i przemoc graficzną; innymi słowy programy, które zostałyby uznane za niewłaściwe, gdyby zostały nadane w ciągu dnia w Cartoon Network, kiedy dzieci będą oglądać. Chociaż w sieci występują komediowe i dramatyczne programy wszystkich typów, wiele z jej programów ma charakter eksperymentalny, transgresyjny, improwizowany i surrealistyczny. Tak więc Adult Swim stał się źródłem konfliktu, niektórzy twierdzą, że jest on zbyt kontrowersyjny, podczas gdy inni zauważają, że jego zdolność do kwestionowania normy przynosi pożądany poziom surrealizmu i eksperymentalizmu. Adult Swim współpracuje z różnymi studiami znanymi z produkcji w absurdalnej i szokowej komedii.

Podobnie jak w przypadku Cartoon Network, zasięg Adult Swim w różnych serwisach wynosi 94 miliony amerykańskich gospodarstw domowych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thinking small, channelweb.co.uk [dostęp 2020-07-08] (ang.).