Agencja Mienia Wojskowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agencja Mienia Wojskowego
Logo AMW
Logo AMW
Ilustracja
Siedziba AMW w Warszawie
Państwo  Polska
Data utworzenia 1996
Prezes Mateusz Mroz
Zastępca Dominik Zaremba
Adres
Ulica Nowowiejska 26 A
00–911 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Ziemia 52°13′14″N 21°00′08″E/52,220556 21,002222
Strona internetowa

Agencja Mienia Wojskowegoagenda państwowa nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. Podstawowym aktem normującym jej status jest ustawa z dnia 30 maja 1996 o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego.

Jej główne zadania to:

  • sprzedaż lub inne zagospodarowanie zbędnych dla Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nieruchomości
  • zagospodarowanie mienia ruchomego zbędnego dla MON oraz MSWiA w drodze sprzedaży i utylizacji. Utylizacji podlega mienie, które nie znajduje nabywcy, bądź musi zostać unieszkodliwione ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne lub uwarunkowania prawne.

93% zysków pochodzących z gospodarowania mieniem AMW przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Od początku swojej działalności Agencja odprowadziła na ten cel 1,5 mld złotych.

Agencja Mienia Wojskowego w imieniu Sił Zbrojnych RP i MON znacząco wspiera jednostki samorządu terytorialnego. Od początku swojej działalności AMW przekazała samorządom w formie darowizny i sprzedała w trybie bezprzetargowym nieruchomości o łącznej pierwotnej wartości niemal 572 mln złotych. Z tytułu podatków lokalnych Agencja zapłaciła samorządom ponad 199 mln złotych i odprowadziła na ich rzecz prawie 172 milionów złotych podatku dochodowego od osób prawnych[1].

Z dniem 1 października 2015 na mocy ustawy o Agencji Mienia Wojskowego z dnia 10 lipca 2015[2] dokonano połączenia dwóch agencji wykonawczych: Wojskowej Agencji Mieszkaniowej powołanej na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 1995 o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz. U. z 2015 r. poz. 746) i Agencji Mienia Wojskowego powołanej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 712, z późniejszymi zmianami).

Nowo utworzona Agencja Mienia Wojskowego wykonuje zadania własne oraz zlecone przez Ministra Obrony Narodowej z zakresu administracji rządowej.

Główne zadania:

  • gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa,
  • gospodarka mieszkaniowa i internatowa oraz przebudowy i remonty zasobów mieszkaniowych i internatowych,
  • inwestycje budowlane i zakupy nieruchomości,
  • obrót towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 29 listopada 2000 o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 194).

Przypisy

  1. O Agencji Mienia Wojskowego
  2. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 614)

Linki zewnętrzne[edytuj]