Agencja Mienia Wojskowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agencja Mienia Wojskowego
Logo AMW
Logo AMW
POL Warsaw Agencja Mienia Wojskowego.jpg
Siedziba AMW w Warszawie
Państwo  Polska
Data utworzenia 1996
Prezes (p.o.) Ilona Kowalska
Zastępca Marta Kijak-Bloch
Adres ul. Nowowiejska 26A
00-911 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Ziemia 52°13′14″N 21°00′08″E/52,220556 21,002222
Strona internetowa

Agencja Mienia Wojskowegoagenda państwowa nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. Podstawowym aktem normującym jej status jest ustawa z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego.

Jej główne zadania to:

  • sprzedaż lub inne zagospodarowanie zbędnych dla Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW) nieruchomości
  • zagospodarowanie mienia ruchomego zbędnego dla MON oraz MSW w drodze sprzedaży i utylizacji. Utylizacji podlega mienie, które nie znajduje nabywcy, bądź musi zostać unieszkodliwione ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne lub uwarunkowania prawne.

93% zysków pochodzących z gospodarowania mieniem AMW przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Od początku swojej działalności Agencja odprowadziła na ten cel 1,5 mld złotych. AMW to nowoczesna agencja o cywilnej kulturze zarządzania, działająca według najwyższych standardów, której ustawowe zadania realizowane są na terenie całego kraju przez profesjonalnych pracowników.

Agencja Mienia Wojskowego w imieniu Sił Zbrojnych RP i MON znacząco wspiera jednostki samorządu terytorialnego. Od początku swojej działalności AMW przekazała samorządom w formie darowizny i sprzedała w trybie bezprzetargowym nieruchomości o łącznej pierwotnej wartości niemal 572 mln złotych. Z tytułu podatków lokalnych Agencja zapłaciła samorządom ponad 199 mln złotych i odprowadziła na ich rzecz prawie 172 milionów złotych podatku dochodowego od osób prawnych[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]