Agencja Mienia Wojskowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agencja Mienia Wojskowego
Logo
Logo AMW
Ilustracja
Siedziba AMW przy ul. Nowowiejskiej 26 w Warszawie
Państwo  Polska
Data utworzenia 1996
Prezes Agnieszka Bolesta
Wiceprezes Piotr Jastrzębski
Adres
Ulica Nowowiejska 26 A
00–911 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Ziemia52°13′14″N 21°00′08″E/52,220556 21,002222
Strona internetowa

Agencja Mienia Wojskowegoagencja wykonawcza nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej.

Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. W wyniku reorganizacji przejęła ją Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, a nowo powstała Agencja Mienia Wojskowego działa w oparciu o ustawę z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Główne zadania Agencji to:

  • sprzedaż lub inne zagospodarowanie zbędnych dla Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nieruchomości
  • zagospodarowanie mienia ruchomego zbędnego dla MON oraz MSWiA w drodze sprzedaży i utylizacji. Utylizacji podlega mienie, które nie znajduje nabywcy, bądź musi zostać unieszkodliwione ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne lub uwarunkowania prawne.

93% zysków pochodzących z gospodarowania mieniem AMW przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Od początku swojej działalności Agencja odprowadziła na ten cel 1,5 mld złotych.

Agencja Mienia Wojskowego w imieniu Sił Zbrojnych RP i MON znacząco wspiera jednostki samorządu terytorialnego. Od początku swojej działalności AMW przekazała samorządom w formie darowizny i sprzedała w trybie bezprzetargowym nieruchomości o łącznej pierwotnej wartości niemal 572 mln złotych. Z tytułu podatków lokalnych Agencja zapłaciła samorządom ponad 199 mln złotych i odprowadziła na ich rzecz prawie 172 milionów złotych podatku dochodowego od osób prawnych[1].

Z dniem 1 października 2015 na mocy ustawy o Agencji Mienia Wojskowego z dnia 10 lipca 2015[2] dokonano połączenia dwóch agencji wykonawczych: Wojskowej Agencji Mieszkaniowej powołanej na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 1995 o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U. z 2018 r. poz. 2356) i Agencji Mienia Wojskowego powołanej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz.U. z 2013 r. poz. 712, z późniejszymi zmianami).

Nowo utworzona Agencja Mienia Wojskowego wykonuje zadania własne oraz zlecone przez Ministra Obrony Narodowej z zakresu administracji rządowej.

Główne zadania:

  • gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa,
  • gospodarka mieszkaniowa i internatowa oraz przebudowy i remonty zasobów mieszkaniowych i internatowych,
  • inwestycje budowlane i zakupy nieruchomości,
  • obrót towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 29 listopada 2000 o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 953).

W 2018 roku z gospodarki nieruchomościami oraz handlu powojskowym mieniem Agencja uzyskała blisko 300 mln zł. Znaczna część tej kwoty, bo aż 263 mln 600 tys. zł przyniosła sprzedaż, dzierżawa i najem działek, mieszkań i lokali użytkowych. Agencja pozytywnie rozstrzygnęła przetargi m.in.: na tereny na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej (15,5 mln zł), nieruchomości przy ul. Bukowskiej w Poznaniu (12,1 mln zł), działki przy ul. Cukrowej i Do Rajkowa w Szczecinie (9,5 mln zł), dawną bazę paliwową w Mierzęcicach (ponad 4,3 mln zł) czy kompleks przy ul. Legionów w Częstochowie (3,2 mln zł). W 2018 roku podpisano też umowy finalizujące sprzedaż nieruchomości w Lublinie przy Al. Racławickich (prawie 7,5 mln zł) oraz Poznaniu przy ul. Lotniczej (5 mln zł), które do sprzedaży trafiły jeszcze pod koniec 2017 roku[3].

Sukcesem sprzedażowym, ale i wizerunkowym okazało się też uruchomienie przez Agencję w czerwcu minionego roku sklepu internetowego, w którym wartość złożonych zamówień przekroczyła na początku 2019 roku 1 mln zł. Ciekawy jest również projekt „W Twoich rękach” – mikrostrona, na której oprócz informacji o tym jak kupić powojskowe mienie, działkę lub wynająć lokal na swój biznes, zamieszczono też filmowe historie pokazujące jak w pomysłowy sposób można wykorzystać sprzęt i nieruchomości oferowane przez AMW[3].

Kierownictwo[4][edytuj | edytuj kod]

Lista prezesów[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]