Agencja Mienia Wojskowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agencja Mienia Wojskowego
Logo AMW
Logo AMW
Ilustracja
Siedziba AMW w Warszawie
Państwo  Polska
Data utworzenia 1996
Prezes (p.o.) Ilona Kowalska
Zastępca Marta Kijak-Bloch
Adres
ul. Nowowiejska 26A
00-911 Warszawa
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Ziemia 52°13′14″N 21°00′08″E/52,220556 21,002222
Strona internetowa

Agencja Mienia Wojskowegoagenda państwowa nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej. Podstawowym aktem normującym jej status jest ustawa z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego.

Jej główne zadania to:

  • sprzedaż lub inne zagospodarowanie zbędnych dla Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nieruchomości
  • zagospodarowanie mienia ruchomego zbędnego dla MON oraz MSWiA w drodze sprzedaży i utylizacji. Utylizacji podlega mienie, które nie znajduje nabywcy, bądź musi zostać unieszkodliwione ze względu na swoje właściwości fizyko-chemiczne lub uwarunkowania prawne.

93% zysków pochodzących z gospodarowania mieniem AMW przekazuje na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych i Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. Od początku swojej działalności Agencja odprowadziła na ten cel 1,5 mld złotych. AMW to nowoczesna agencja o cywilnej kulturze zarządzania, działająca według najwyższych standardów, której ustawowe zadania realizowane są na terenie całego kraju przez profesjonalnych pracowników.

Agencja Mienia Wojskowego w imieniu Sił Zbrojnych RP i MON znacząco wspiera jednostki samorządu terytorialnego. Od początku swojej działalności AMW przekazała samorządom w formie darowizny i sprzedała w trybie bezprzetargowym nieruchomości o łącznej pierwotnej wartości niemal 572 mln złotych. Z tytułu podatków lokalnych Agencja zapłaciła samorządom ponad 199 mln złotych i odprowadziła na ich rzecz prawie 172 milionów złotych podatku dochodowego od osób prawnych[1].

Z dniem 1.10.2015 roku na mocy ustawy o Agencji Mienia Wojskowego z dnia 10 lipca 2015 roku[2] dokonano połączenia dwóch agencji wykonawczych: Wojskowej Agencji Mieszkaniowej powołanej na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 1995 roku o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz. U. z 2015 r. poz. 746) i Agencji Mienia Wojskowego powołanej na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1996 roku o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 712, z późn. zm.).

Nowo utworzona Agencja Mienia Wojskowego wykonuje zadania własne oraz zlecone przez Ministra Obrony Narodowej z zakresu administracji rządowej.

Główne zadania:

  • gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa,
  • gospodarka mieszkaniowa i internatowa oraz przebudowy i remonty zasobów mieszkaniowych i internatowych,
  • inwestycje budowlane i zakupy nieruchomości,
  • obrót towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 194).

Przypisy

  1. O Agencji Mienia Wojskowego
  2. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1322)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]