Przejdź do zawartości

Agonoteci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Agonoteci („organizatorzy igrzysk”[1], gr. ἀγωνοθέται[2] agōnothétaj[3] lub agōnothetai[1], lp ἀγωνοθέτης[2] agōnothetēs[1]) – w starożytnej Grecji określenie osób, najczęściej urzędników, zajmujących się igrzyskami.

Do ich obowiązków należało zorganizowanie igrzysk i pilnowanie ich przebiegu, zarządzanie przeznaczonymi na ich cel funduszami, jak również sędziowanie oraz wręczanie nagród[4]. Byli także fundatorami zawodów, ponoszącymi ich koszty[5], choć nie zawsze tak się zdarzało[6].

Agonotetą można było zostać z własnej inicjatywy lub też z racji pełnienia urzędu czy wydelegowania do tego zadania przez polis[7]. Na ogół zajmowali się tym urzędnicy aktualni lub byli oraz bogaci obywatele, wybierani lub zajmujący się tym dożywotnio, w ramach euergetyzmu. Fundatorami igrzysk bywały także kobiety, bardzo często zamożne wdowy. W poszczególnych poleis różnie tytułowano agonotetów, przykładowo w Atenach było to dziesięciu athlothetai, natomiast w przypadku igrzysk olimpijskich najczęściej byli znani jako hellanodikowie(inne języki)[5].

Była to zaszczytna funkcja, agonoteci korzystali z różnych przywilejów, jak przykładowo prawo noszenia honorowej, purpurowej szaty. Również samo wręczanie nagród zwycięzcom zawodów uchodziło za wyróżnienie[5].

Termin „agonotezja” w nowożytnej literaturze oznacza rodzaj nadzoru któregoś z poleis nad konkretnymi igrzyskami, w przypadku zawodów w Olimpii było to przedmiotem sporów między Pisą a Elidą[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]