Ahat-abisza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ahat-abisza (akad. Aḫāt-abīša, w transliteracji z pisma klinowego zapisywane MÍ.NIN-AD-šá; tłum. „Siostra jej ojca”)[1]asyryjska księżniczka, córka króla Sargona II (722–705 p.n.e.), siostra Sennacheryba (704–681 p.n.e.).

Ojciec wydał ją za anatolijskiego księcia Ambarisa z Bit-Purutasz, królestwa, które obejmowało obszary leżące wokół współczesnego tureckiego miasta Kayseri[2]. Posagiem księżniczki było królestwo Hilakku, a sojusz obu tych królestw uczynił Ambarisa najważniejszym z władców krainy Tabal, jak na początku I tys. p.n.e. nazywano obszar na południowy wschód od jeziora Tuz[2]. Nowe królestwo Ambarisa miało być potężnym proasyryjskim państwem buforowym w Anatolii wspierającym Asyrię w walce z Urartu i Frygią[2]. W inskrypcjach królewskich Sargona II opisujących szczegóły sojuszu imię asyryjskiej księżniczki, przyszłej żony Ambarisa, nie jest wymieniane, ale znana jest ona nam jako Ahat-abisza ze wzmianki w liście Sennacheryba, który wysłał, jeszcze jako następca tronu, do swego ojca Sargona II: „Przysłali mi z Tabal list od Nabu-le'i, majordoma Ahat-abiszy. Przesyłam go do króla, mego pana”[2]. W 713 r. p.n.e. Ambaris zdradził Sargona II i zawarł przymierze z Rusą I z Urartu i Mitą z Frygii[2]. W odwecie Sargon II najechał i zdobył jego królestwo, przekształcając je w asyryjską prowincję Tabal[2]. Sam Ambaris został pojmany i wraz z rodziną oraz ważniejszymi dostojnikami deportowany do Asyrii[2]. Los Ahat-abiszy nie jest znany: zdaniem jednych naukowców mogła być deportowana do Asyrii wraz z mężem, zdaniem innych mogła pozostać na miejscu, zarządzając z woli swego ojca nowo powstałą prowincją[1]. List Sennacheryba nie pozwala rozstrzygnąć tej kwestii, gdyż nie jest datowany[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Aro-Valjus S., Aḫāt-abīša, w: Radner K. (red.), The Prosopography of the Neo-Assyrian Empire, t. 1/I (A), 1998, s. 59.
  2. a b c d e f g Royal marriage alliances and noble hostages. ucl.ac.uk. [dostęp 2019-11-08]. (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]