Aiki Jinja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aiki Jinja (jap. 合気神社 Aiki Jinja) - chram shintoistyczny (jinja) zbudowany przez Morihei Ueshibę w Iwama, poświęcony idei aikido. Na jego terenie znajduje się dojo (sala do ćwiczeń), którą często określa się jako Dojo w Iwama.

Pierwsza jinja była niewielką budowlą zbudowaną w latach czterdziestych XX wieku, druga (znacznie większa), została postawiona naprzeciw pierwszej w 1962. Obie zostały odnowione przez rodzinę Saito w latach 2001-2002, za zgodą obecnego dōshū (jap. 道主), Moriteru Ueshiby, będącego właścicielem Aiki Jinja. Prace objęły między innymi postawienie ozdobnego ogrodzenia wokół kompleksu oraz głaz z wyrzeźbionym napisem "Aiki Jinja", zaprojektowanym przez Seiseki Abe, mistrza kaligrafii i aikido, który był nauczycielem kaligrafii Morihei'a Ueshiby i nauczycielem shihana Hitohiro Saito.

Każdego 14 dnia miesiąca rodzina Saito gościła dōshū, odprawiano ceremonię religijną w Aiki Jinja (Tsukinamisai). Później w starym dojo odbywało się niewielkie przyjęcie dla uchideshi (stacjonarnych uczniów) i rodziny Saito.

Corocznie 29 kwietnia odbywa się wielka ceremonia religijna, odprawiana przez kapłanów Ōmoto, w pamięci śmierci Morihei Ueshiby 29 kwietnia 1969.

Przez lata, rodzina Saito rozwinęła to wydarzenie w wielki dzień dla niewielkiego miasta, jakim jest Iwama, oraz dla aikido. Aby w nim uczestniczyć, do Iwama przybywają setki gości, w tym niektórzy uczniowie ō-sensei'a oraz inni wielcy i sławni mistrzowie aikido. Ceremonia religijna ma miejsce w świątyni, towarzyszy jej tradycyjna muzyka. Następnie odbywa się niewielki rytualny pokaz aikido. Na zakończenie goście są zapraszani na wspólny posiłek na terenie dojo.