Ajde Jano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ajde Jano w wykonaniu Macieja Maleńczuka podczas koncertu w Bielsku-Białej (2016)

"Ajde Jano" (ser. 'Ајде Јано) – utwór muzyczny pochodzący z Serbii. Wg. jednej wersji piosenka powstała w XIX w. jako starogradska (staromiejska) śpiewana w knajpach; wg innej jest to serbska ludowa pieśń weselna z Kosowa[1].

"Ajde Jano" wyraża tęsknotę za radosnym życiem i tańcem (taniec kolo) oraz jest wyznaniem miłości dla bliżej nie określonej Jany (Juliany). Grany jest zazwyczaj przez orkiestrę lub zespół smyczkowy z towarzyszeniem śpiewającego głosu żeńskiego. Wśród niezliczonych wykonań tego utworu w ostatnich latach szczególną popularność zdobyły wykonania Nigela Kennedy'ego z płyty East Meets East z udziałem Kroke, zaś w Polsce także wykonania zespołów Kroke i Dikanda. Utwór ten jest chętnie wykonywany przez grupy klezmerskie stąd często w Polsce uważany jest błędnie za piosenkę żydowską. W skład orkiestry wchodzą zazwyczaj: podwójne skrzypce, kontrabas, czasem akordeon.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ajde Jano – Hochzeitstanzlied mit mysteriöser Choreographie – Tanzrichtung, tanzrichtung.herwigmilde.de [dostęp 2018-03-23] (niem.).