Akira Akagi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akira Akagi
Imię, nazwisko Akira Akagi
Kraj  Japonia
Data i miejsce urodzenia 3 listopada 1944
Tokio
Seria Formuła 1
Zespół March Engineering, Leyton House Racing

Akira Akagi (jap. 赤城 明 Akagi Akira, ur. 3 listopada 1944 roku w Tokio)japoński przedsiębiorca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Akira Akagi ukończył studia administracji przedsiębiorstwa. Akagi dołączył do firmy ojca Kenzai w 1966 roku. Firma była zaangażowana w rozwój nieruchomości i po przejęciu kontroli przez Akagiego została rozbudowana, w 1981 roku firma stała się częścią Marusho Kosan Ltd., firmą zajmującą się nieruchomością sprzedaży, leasingiem i będącą spółką zarządzającą. Firma stała się częścią Leyton House Group powstałego w 1981 roku z udziałem 21 firm.

W celu promocji Leyton House, Akagi zaczął sponsorować wyścigi samochodowe kiedy to wsparł kierowcę Akira Hagiwarę, który zginął w kwietniu 1986 roku w wypadku w Mercedesie 190E na torze Sportsland SUGO podczas wyścigu w Japonii. W tym samym roku Akagi rozpoczął międzynarodowy program sponsoringu oraz rozpoczął finansowane Ivana Capelliego z Genoa Racing w Międzynarodowych Mistrzostwach Formuły 3000. Leyton House stało się głównym sponsorem zespołu Formuły 1 March i sponsorowało zespół Formuły 3000. W 1988 roku wykupiono udziały w March, a następnie za kwotę 6 000 000 dolarów wykupiono pozostałe udziały zespołu March i przekształcono go na Leyton House Racing.

W 1991 roku Akagi miał problemy prawne w związku z ogromnym skandalem Fuji Bank, który udzielał nielegalnych pożyczek przedsiębiorcom. Akagi sprzedał zespół Formuły 1 konsorcjum należącym do Kena Marrable, jednego z jego brytyjskich współpracowników. Zespół istniał do 1993 roku, ale został zamknięty.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]