Akrobata (rzeźba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Akrobata – stalowa rzeźba, autorstwa polskiego artysty Dariusza Fodczuka, przedstawiająca mężczyznę stojącego na głowie, na otwartej księdze. Rzeźba powstała w 2009 roku, w ramach programu Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych „Incydenty 2009”, organizowanego przez Galerię Bielską BWA[1].

Bielsko-Biała, park koło ratusza, rzeźba Akrobat, Dariusz Fodczuk

Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne „Incydenty 2009”[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku w Bielsku-Białej odbył się program Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych „Incydenty” organizowany przez Galerię Bielską BWA, w którym uczestniczyło dwóch artystów z Polski i dwóch z Norwegii. Kuratorką programu była Agnieszka Swoboda[1]. Pod koniec programu artyści stworzyli obiekty artystyczne, które miały zostać postawione w różnych lokalizacjach w obrębie miasta. Obiekty te miały w jakiś sposób nawiązywać do historii i specyfiki miasta i wpasować się w jego strukturę. W ten sposób powstały cztery rzeźby – „Salamandra Plamista” Anny Daniell, „Akrobata” Dariusza Fodczuka, „Muzeum” Larsa Morella oraz „Kompas dla Bielska-Białej” Sławomira Brzoski[1].

„Incydenty 2009” były częścią projektu „Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów”, realizowanego przez Galerię Bielską BWA w partnerstwie z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol, dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz budżet samorządu Województwa Śląskiego[1].

Akrobata[edytuj | edytuj kod]

Akrobata to czterometrowa, stalowa postać mężczyzny, stojącego na głowie na otwartej księdze. Rzeźba miała nawiązywać do prężnego rozwoju przemysłowego i technologicznego Bielska i Białej, począwszy od II połowy XIX wieku. Miała to być ona swego rodzaju hołdem oddany osobom, które stając na głowie przyczyniły się do rozwoju miast[2]. Obiekt został wykonany przez Dariusza Fodczuka we współpracy z inżynierami firmy Polmotors. Odsłonięcie rzeźby odbyło się 12 października 2009 roku[2].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba została umiejscowiona w parku przy ulicy Bohaterów Warszawy, niedaleko bielskiego Ratusza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Incydenty 2009, „archiwum.galeriabielska.pl”. https://archiwum.galeriabielska.pl/?d=details&sek=Wydarzenia&kat=Akcje&idArt=253 [dostęp 2023-06-04].
  2. a b Odsłonięcie rzeźby Dariusza Fodczuka pt. Akrobata, „ownetic.com”, 12.20.2009. https://ownetic.com/news/2009/10/12/odsloniecie-rzezby-dariusza-fodczuka-pt-akrobata/ [dostęp 2023-06-04].