Galeria Bielska BWA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria Bielska BWA
Ilustracja
Budynek Galerii Bielskiej BWA
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielsko-Biała

Data założenia

1975

Powierzchnia ekspozycji

400 m2

Prezentuje

sztuka współczesna

Dyrektor

Agata Smalcerz

Adres

ul. 3 Maja 11
43-300 Bielsko-Biała

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Galeria Bielska BWA”
Ziemia49°49′29,0″N 19°02′40,5″E/49,824722 19,044583
Strona internetowa galerii

Galeria Bielska BWAgaleria sztuki współczesnej, znajdująca się w Bielsku-Białej, przy ulicy 3 Maja na Dolnym Przedmieściu, w miejscu d. synagogi. Istnieje od 1975 r. Galeria prezentuje sztukę współczesną artystów profesjonalnych polskich i zagranicznych: malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię, design, instalacje, wideo i performance, co miesiąc proponuje średnio dwie nowe wystawy. Ponadto prowadzi działalność edukacyjną (wykłady, spotkania z artystami), a także wydaje broszury, katalogi i inne wydawnictwa o tematyce artystycznej.

Jest to placówka samorządowa, którą rocznie odwiedza ok. 20 tys. widzów i uczestników innych działań. Jesienią 2004 r. w salce na piętrze galerii rozpoczęła działalność kawiarnia muzyczna Art Club Piątawka, przekształcona z czasem w klubokawiarnię Aquarium.

Od 1962 r. Galeria Bielska BWA organizuje Ogólnopolski Konkurs Malarstwa „Bielska Jesień”, odbywający się od 1995 r. w formie biennale. Oprócz wystawy konkursowej organizowana jest sesja naukowa z udziałem krytyków i teoretyków sztuki z całej Polski. „Bielską Jesień” dokumentuje katalog z tekstami o malarstwie, informacjami o artystach oraz reprodukcją jednej pracy każdego uczestnika.

Od 2001 r. na przemian z biennale malarstwa odbywają się wystawy kuratorskie prezentujące współczesne malarstwo polskie w wyborze jednego kuratora sztuki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]