Aleksandr Konczin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Aleksander Konczin)
Aleksandr Konczin
Александр Алексеевич Кончин
Ilustracja
kapitan gwardii kapitan gwardii
Data i miejsce urodzenia

1918
Buj

Data i miejsce śmierci

28 kwietnia 1945
Berlin

Przebieg służby
Lata służby

1940–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

266 Pułk Strzelców Gwardii

Główne wojny i bitwy

front wschodni (II wojna światowa)

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za obronę Stalingradu”

Aleksandr Aleksiejewicz Konczin (ros. Александр Алексеевич Кончин; ur. 1918 w Buju, zm. 28 kwietnia 1945 w Berlinie) – radziecki wojskowy, bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób na Cytadeli w Poznaniu

Urodzony w rodzinie robotnika kolejowego. Skończył siedem klas szkoły i Iwanowskie Technikum Przemysłowe. Na ochotnika zgłosił się do Armii Czerwonej podczas wojny radziecko-fińskiej, a potem kontynuował przerwaną naukę na Nowosybirskim Instytucie Budowlanym. Od 1941 członek KPZR[1].

Ponownie ochotniczo zgłosił się do wojska podczas wojny z Niemcami. Od września 1941 uczył się w szkole wojskowej w Podolsku, a potem wysłano go na linię frontu pod Moskwą jako młodszego oficera politycznego. Od czerwca 1942 brał udział w walkach nad Donem i Wołgą. W sierpniu 1942 był ciężko ranny w walce wręcz z pięcioma hitlerowcami. Otrzymał za to order Czerwonej Gwiazdy, który nadano mu już pośmiertnie, mimo że udało się go odratować[1].

Od stycznia 1943 walczył na tyłach wroga w oddziale narciarskim. Latem 1943 skierowano go na studia na Wojskową Akademię Polityczną. Od kwietnia 1944 walczył w szeregach 266 Pułku Strzelców Gwardii jako zastępca dowódcy batalionu do spraw politycznych. Walczył o Kowel, Lublin i obóz na Majdanku, a także podczas forsowania Wisły. Tytuł Bohatera Związku Radzieckiego otrzymał 24 marca 1945 po podjęciu odważnych działań podczas uchwycenia przyczółków na lewym brzegu Warty w Biedrusku. Za walki na terenie Brandenburgii otrzymał Order Czerwonego Sztandaru[1].

Kontynuował marsz w kierunku Berlina. Brał udział w bitwie o wzgórza Seelow i w walkach nad kanałem Teltow. W okolicy berlińskiego ogrodu zoologicznego został ciężko ranny odłamkami od pocisku, który rozerwał się w pobliżu. 28 kwietnia 1945 zmarł w wyniku odniesionych ran[1].

Pochowany na Cmentarzu Bohaterów Radzieckich w Poznaniu na stokach Cytadeli[1][2].

Oprócz wspomnianych wyżej odznaczeń otrzymał też Order Lenina i Medal „Za obronę Stalingradu”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]