Alfred Walter Campbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alfred W. Campbell
Mapa cytoarchitektoniki ludzkiego mózgu Campbella (1905)

Alfred Walter Campbell (ur. 18 stycznia 1868 w Cunningham Plains koło Murrumburrah, zm. 4 listopada 1937 w Rose Bay) – australijski lekarz neurolog i patolog, pionier neurologii w Australii, jeden z twórców cytoarchitektoniki mózgu.

Urodził się w miejscowości Cunningham Plains w Nowej Południowej Walii. Jego rodzicami byli pasterz David Henry Campbell i Amelia Margaret z domu Breillat. Uczęszczał do szkoły Oaklands w Mittagong, po czym wstąpił na wydział medyczny Uniwersytetu Edynburskiego. Tytuł doktora medycyny otrzymał w 1892 roku. Przez kolejne lata pracował w Rainhill Asylum koło Liverpoolu, gdzie prowadził pionierskie badania nad cytoarchitektoniką kory mózgowej. W 1905 roku wydał klasyczną monografię podsumowującą te badania, po czym zrezygnował z posady i powrócił do Australii. Praktykował jako neurolog w Sydney. W Australii zajmował się głównie praktyczną neurologią, badał m.in. australijskie zapalenie mózgu.

Zmarł na chorobę nowotworową. Na jego cześć Australian Neuroscience Society od 1987 roku przyznaje za osiągnięcia w neurobiologii nagrodę jego imienia (A.W.Campbell Award)[1].

Wspominany był jako dobry mówca, oficjalny w prywatnych kontaktach, ale obdarzony „sympatycznie sardonicznym” poczuciem humoru[2].

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Australian Neuroscience Society - AW Campbell Award
  2. von Bonin G. Alfred Walter Campbell (1868-1937) W: Webb Haymaker (ed.): The Founders of Neurology. One Hundred and Thirty-Three Biographical Sketches. Prepared for the Fourth International Neurological Congress in Paris by Eighty-Four Authors. Springfield: C.C.Thomas, 1953, s. 16-18

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]