Alois von Reding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alois von Reding
Ilustracja
Alois von Reding
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1765
Schwyz
Data i miejsce śmierci 5 lutego 1818
Schwyz
Zawód, zajęcie polityk
wojskowy
Narodowość szwajcarska
Stanowisko Landammann Republiki Helweckiej

Alois von Reding (ur. 6 marca 1765 w Schwyz, zm. 5 lutego 1818 tamże) – szwajcarski polityk, wojskowy i bohater narodowy. Landammann Republiki Helweckiej w latach 1801–1802[1].

Kilka lat spędził w wojsku hiszpańskim. Następnie wrócił do Szwajcarii, gdzie wziął udział w walce przeciwko inwazji francuskiej. W dniach 2 i 3 maja 1798 dowodził obroną w miejscowościach Schindellegi i Rothenthurm (bitwa pod Rothenthurm), jednak został zmuszony do kapitulacji[1].

W polityce nowo powstałej Republiki Helweckiej opowiedział się po stronie partyzantów szwajcarskich oraz federalistów (zwolenników zwiększenia pozycji i uprawnień kantonów), był też zagorzałym przeciwnikiem ingerencji francuskiej. Po zamachu stanu w październiku 1801 został wybrany Landammannem (szefem egzekutywy). Próbował przeforsować federalistyczne poprawki do konstytucji, lecz jego wysiłki spotkały się z ostrym sprzeciwem. Utracił swoje stanowisko 17 kwietnia 1802 w wyniku kolejnego przewrotu. W okresie od sierpnia do września 1802 pełnił funkcję przywódcy rządu powstańczego, lecz został aresztowany przez przywracające porządek w kraju wojska francuskie. Po uzależnieniu Szwajcarii od Francji w 1803 (Akt Mediacyjny) Reding ograniczył się do polityki regionalnej w jego rodzimym kantonie Schwyz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Encyclopædia Britannica ↓, Aloys Reding.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]