Republika Helwecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helvetische Republik
République helvétique
Repubblica Elvetica

Republika Helwecka
1798 – 1803
Flaga Republiki Helweckiej
Godło Republiki Helweckiej
Flaga Republiki Helweckiej Godło Republiki Helweckiej
Stolica AarauLucerna
Ustrój polityczny Republika
Akt mediacyjny 19 lutego 1803
Religia dominująca chrześcijaństwo
Mapa Republiki Helweckiej
Mapa Republiki Helweckiej w 1802 roku

Republika Helwecka – historyczne państwo, istniejące w latach 1798-1803, na terenie Szwajcarii.

Pod koniec 1797 francuski dyrektoriat podjął uchwałę o zajęciu Szwajcarii. 5 marca 1798 wojska francuskie wkroczyły na terytorium szwajcarskie. Jedynie kantony Berno, Solura i Fryburg podjęły próbę oporu, wobec czego cały kraj znalazł się pod panowaniem francuskim.

12 kwietnia 1798 w Aarau zebrało się 121 deputowanych z 10 kantonów. Podjęto uchwałę o rozwiązaniu Starej Konfederacji Szwajcarskiej i w jej miejsce utworzono Republikę Helwecką. Powołano 5-osobowy dyrektoriat o nieograniczonej władzy, utworzono Wielką Radę i Senat, zniesiono dziesięcinę, tortury i obowiązek przynależności cechowej, wprowadzono jednolite prawo miejskie i podział kraju na 23 kantony. Z terytorium dawnej Szwajcarii odłączono Genewę, Neuchâtel, Biel i dolinę Valtellina.

Po utworzeniu państwa kantony Glarus i Schwyz ogłosiły secesję, jednak zostały spacyfikowane przez francuską armię. Nie powstrzymało to jednak oporu ludności; na terenie kraju zaczęła działać partyzantka. Na początku 1799 roku w kantonach Uri, Schwyz, Ticino i Valais wybuchło powstanie chłopskie. Korzystając z zamieszek, do kraju wkroczyły wojska austriackie, zajmując Gryzonię.

W kraju nastąpiła anarchia. W styczniu 1800 roku zniesiono dyrektoriat i zastąpiono go Komitetem Rady Helweckiej. W lutym następnego roku sprawą republiki zajął się osobiście Napoleon Bonaparte, jednak jego projekty konstytucji zostały kolejno odrzucone w latach 1801 i 1802.

19 lutego 1803 roku Napoleon wydał Akt Mediacyjny, na mocy którego Republika Helwecka została zniesiona, zaś na jej miejsce wprowadzono w charakterze państwa stowarzyszonego z Francją luźny związek 19 kantonów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]