Aloisius Lilius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aloisius Lilius
Aloigi Giglio
Luigi Lilio
Ilustracja
Popiersie Luigiego Liliusa
Data i miejsce urodzenia ok. 1510
Cirò
Data i miejsce śmierci 1576
Werona
Zawód lekarz, astronom, matematyk

Aloisius Lilius, wł. Aloigi Giglio (ur. ok. 1510 w Cirò, zm. 1576 w Weronie) – włoski lekarz, pomysłodawca reformy wprowadzającej kalendarz gregoriański.

Życiorys[edytuj]

Pochodził z Cirò lub Zirò w Kalabrii na południu Italii. Jean-Étienne Montucla błędnie nazywa go werończykiem, a Jean Baptiste Joseph Delambre Luigim Lilio Giraldim, co wynika z omyłkowego utożsamienia Liliusa z Lilio Gregorio Giraldim.

O wczesnym życiu Liliusa nie wiadomo nic. Pierwszym znanym faktem z jego życia jest piastowanie stanowiska profesora medycyny na Uniwersytecie w Perugii ok. 1552 roku, gdy kardynał Marcello Cervini degli Spannochi zarekomendował podwyższenie mu wynagrodzenia jako zasłużonemu profesorowi i człowiekowi szanowanemu przez społeczność uniwersytecką. Na podstawie tej informacji można przypuszczać, że był już wówczas zaawansowany wiekiem i prawdopodobnie z tego powodu nie dożył wprowadzenia zaproponowanego przez siebie kalendarza.

Zmarł prawdopodobnie w 1576 roku. W tym samym roku jego praca o reformie kalendarza została zaprezentowana w kurii rzymskiej przez jego brata Antoniusa, doktora medycyny.

Bibliografia[edytuj]