Luigi Giglio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luigi Giglio
Ilustracja
Popiersie Luigiego Giglio
Data i miejsce urodzenia

ok. 1510
Cirò

Data i miejsce śmierci

1576 (?)
Werona

Zawód, zajęcie

lekarz, astronom, matematyk

Luigi (Aloisio) Giglio (Lilio)[1][2] (ur. ok. 1510 w Cirò, zm. 1576 (?) w Weronie) – włoski lekarz, pomysłodawca reformy wprowadzającej kalendarz gregoriański.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Cirò lub Zirò w Kalabrii na południu Italii.

Jean-Étienne Montucla błędnie nazywa go werończykiem, a Jean-Baptiste Joseph Delambre Luigim Lilio Giraldim, co wynika z omyłkowego utożsamienia Luigiego Giglia z Lilio Gregorio Giraldim.

O wczesnym życiu Luigiego Giglia nie wiadomo nic. Pierwszym znanym faktem jest piastowanie stanowiska profesora medycyny na Uniwersytecie w Perugii ok. 1552 roku, gdy kardynał Marcello Cervini degli Spannochi zarekomendował podwyższenie mu wynagrodzenia jako zasłużonemu profesorowi i człowiekowi szanowanemu przez społeczność uniwersytecką. Można więc przypuszczać, że był wówczas zaawansowany wiekiem i prawdopodobnie z tego powodu nie dożył wprowadzenia zaproponowanego przez siebie kalendarza.

Zmarł prawdopodobnie w 1576 roku. W tym samym roku jego pracę o reformie kalendarza zaprezentował w kurii rzymskiej jego brat Antonio, doktor medycyny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cesare Preti: Giglio, Luigi. W: Dizionario Biografico degli Italiani, vol. 54. 2000.
  2. Alfredo Foca, Luigi Giglio, medico di ciro', ideatore della riforma del calendario gregoriano [online], www.heliosmag.it [zarchiwizowane z adresu 2016-03-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aloisius Lilius. Catholic Encyclopedia. [dostęp 2013-10-02]. (ang.).
  • Cesare Preti, Giglio, Luigi, [w:] Dizionario Biografico degli Italiani, Volume 54 (2000).