Alternative Tentacles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alternative Tentacles
Rok powstania 1979
Założyciel East Bay Ray, Jello Biafra
Siedziba Emeryville, Kalifornia
Kraj pochodzenia  Stany Zjednoczone
Strona internetowa

Alternative Tentacles – niezależna wytwórnia płytowa utworzona w 1979 roku w San Francisco przez East Bay Raya i Jello Biafrę.

Pierwszym nagraniem, które ukazało się sygnowane tą nazwą, był singel ich zespołu Dead Kennedys: California Über Alles. Kiedy zdobył on pewną popularność, Ray i Biafra zdecydowali się utworzyć większą firmę płytową, która będzie nie tylko wydawać płyty ich zespołu, ale i innych wykonawców. Od połowy lat 80. jedynym właścicielem wytwórni jest Biafra.

W 1981 roku została wydana pierwsza składanka: Let Them Eat Jellybeans, promująca zespoły związane z wytwórnią. W późniejszych latach, dzięki popularności takich zespołów jak: Nomeansno, D.O.A. czy Alice Donut, które były związane z firmą, stała się ona jedną z najważniejszych w USA na rynku niezależnym (undergroundowym) (obok SST Records, Dischord Records czy Slash Records). Oprócz płyt muzycznych ukazują się również płyty "mówione" z tematyką polityczną i społeczną (albumy Jello Biafry i Noama Chomsky'ego).

W pierwszej połowie 2000 roku Biafra i Alternative Tentacles zostali pozwani przez innych członków Dead Kennedys. Sprawa dotyczyła honorariów, praw do nagrań zespołu i do nazwy. Zakończyła się niekorzystnie dla Biafry, a sam zespół wznowił działalność z innym wokalistą, zawierając umowę z wytwórnią Manifesto Records.

W październiku 2002 roku Alternative Tentacles przeniosła się z San Francisco do Emeryville (również Kalifornia).

Artyści związani z wytwórnią[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Virus 100