Alunelul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AlunelulTaniec ludowy Rumunii i Mołdawii wywodzący się z regionu Oltenii (Mała Wołoszczyzna)[1][2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Uważa się, że słowo Alunelul oznacza "mały orzech laskowy". Nawiązanie nazwą do roślinności może tradycyjnie wynikać z faktu wykorzystywania drzew i krzewów jako schronienia przed najeźdźcami oraz docenienia ich jako źródła pożywienia[3][4]. Słowo to jest też używane w Rumunii jako określenie mężczyzny[5].

Zdaniem Teodora Vasilescu, rumuńskiego eksperta od kultury ludowej, tańce bardzo rzadko przyjmują nazwy od kwiatów i roślin, z wyjątkiem tańca Floricica ("mały kwiat"). Vasilescu uważa, że Alunelu jest połączeniem słów "A lu Nelu", gdzie Nelu jest imieniem, a zatem byłby to "taniec Nelu"[6].

Pochodzenie i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Alunelul prawdopodobnie wywodzi się ze starożytnych tańców korowodowych związanych z religijnymi rytuałami lub uroczystościami. Ze względu na położenie geograficzne Rumunii, rozwój tańców korowodowych trwał w okresie średniowiecza, niezakłócony wpływami z krajów na zachód od Karpat[6].

Na początku XX wieku został włączony do programu nauczania w rumuńskich szkołach[6] jako pierwszy z rodzimych tańców tradycyjnych[2]. Szeroką popularność zyskał po II wojnie światowej. W latach 50-tych i 60-tych dotarł do USA[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christy, Susan Lane, Langhout: Multicultural Folk Dance Guide, Volume 1. Champaign, Illinois, USA: Human Kinetics Publishers, Inc., 1998, s. 29-32. ISBN 0-88011-905-5.
  2. a b The Society of Folk Dance Historians. www.sfdh.org. [dostęp 2015-10-09].
  3. Alunelul. www.tousauxbalkans.net. [dostęp 2015-10-09].
  4. Mădălina Nedelea (MA student), University of Craiova: Names of Romanian Folk Dances (ang.). Universitatea din Craiova. [dostęp 2015-10-09].
  5. Folk Dance Musings: Alunelul (Romania). [dostęp 2015-10-09].
  6. a b c d The History of the Folk Dance Alunelul | eHow. eHow. [dostęp 2015-10-09].