Ambarticus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ambarticus myanmaricus)
Ambarticus
Yang, Chen, Jia, 2019
Okres istnienia: cenoman
100.5/93.9
100.5/93.9
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Infrarząd

Hydradephaga

Nadrodzina

Dytiscoidea

Rodzina

pływakowate

Podrodzina

Dytiscinae

Plemię

Ambarticini

Rodzaj

Ambarticus

Typ nomenklatoryczny

Ambarticus myanmaricus Yang, Chen et Jia, 2019

Ambarticus – wymarły rodzaj chrząszczy z rodziny pływakowatych. Obejmuje tylko jeden gatunek, Ambarticus myanmaricus. Żył w kredzie na terenie współczesnej Azji.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały po raz pierwszy w 2019 roku przez Yang Qianga, Chen Zhaoyanga i Jia Fenglonga na łamach Cretaceous Research[1]. W 2020 roku ukazała się na łamach tego samego pisma errata korygująca przedstawiony w oryginalnym opisie rysunek[2]. Opisu dokonano na podstawie inkluzji w bursztynie birmańskim odnalezionej w dolinie Hukawng w pobliżu wsi Noije Bum na północy Mjanmy. Datowana jest ona na wczesny cenoman w kredzie późnej. Ambarticus jest najstarszym i jedynym mezozoicznym przedstawicielem rodziny znalezionym w bursztynie; inne pływakowate w formie inkluzji znane są tylko z kenozoiku[1].

Rodzaj ten umieszczony został przez autorów opisu w monotypowym plemieniu Ambarticini w obrębie podrodziny Dytiscinae[1][3]. Ambarticus jest jedynym mezozoicznym przedstawicielem podrodziny. Inne mezozoiczne pływakowate należą do podrodziny Liadytiscinae lub do nieprzyporządkowanych do podrodzin rodzajów Cretodytes, Paleodytes i Sinoporus[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości 5,8 mm i szerokości około 2,9 mm, w zarysie podługowato-owalnym bez wcięć między przedpleczem a pokrywami, z wierzchu wypukłym, od spodu niemal płaskim. Ubarwienie miał jednolicie ciemnorudobrązowe. Stosunkowo szeroka głowa zaopatrzona była w duże, niewykrojone na przednich krawędziach oczy złożone, nitkowate, zbudowane z 11 członów czułki, szeroko zaokrąglony nadustek oraz głaszczki szczękowe o członie ostatnim lekko nabrzmiałym i nierozgałęzionym. Przedplecze miało słabo zakrzywione boki i punktowaną powierzchnię. Tarczka była dobrze widoczna od zewnątrz. Pokrywy miały równomiernie rozmieszczone punktowanie tła i szeregi grubszych punktów. Brak było po bokach pokryw kolców. Przedpiersie miało wyrostek międzybiodrowy długi, leżący na tej samej wysokości co reszta jego powierzchni, pozbawiony podłużnej bruzdy, umiarkowanie z tyłu zwężony, na szczycie stępiony. Linie zabiodrzy były wyraźne, szeroko odseparowane, ku przodowi mocno rozbieżne. Odnóża miały wyraźnie pięcioczłonowe stopy z pazurkami przednimi i tylnymi podobnych rozmiarów. Przednia para odnóży miała włoski pływne na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach goleni. Środkowa para odnóży miała kępkę długich włosków na spodzie ud i długie włoski pływne na stopach. Tylna para odnóży miała silnie punktowaną tylno-brzuszną połowę ud, kilka par krótkich kolców na zewnętrznych krawędziach goleni, kilka par długich kolców na ich krawędziach wewnętrznych, ostre ostrogi goleniowe oraz silne kolce i długie szczecinki pływne na stopach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Qiang Yang, Zhao-Yang Chen, Feng-Long Jia. Ambarticus myanmaricus gen. et sp. nov., the first diving beetle from mid-Cretaceous amber of northern Myanmar (Coleoptera, Dytiscidae, Dytiscinae). „Cretaceous Research”. 102, s. 1-6, 2019. Elsevier Ltd.. DOI: 10.1016/j.cretres.2019.05.005. 
  2. Qiang Yang, Zhao-Yang Chen, Feng-Long Jia. Corrigendum to “Ambarticus myanmaricus gen. et sp. nov., the first diving beetle from mid-Cretaceous amber of northern Myanmar (Coleoptera, Dytiscidae, Dytiscinae)”. „Cretaceous Research”. 106, 2020. Elsevier Ltd.. DOI: 10.1016/j.cretres.2019.07.018. 
  3. a b Anders N. Nilsson, Jiří Hájek, A World Catalogue of the Family Dytiscidae, or the Diving Beetles (Coleoptera, Adephaga) Version 1.I.2021 [online], 2021.