American Institute of Aeronautics and Astronautics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
American Institute of Aeronautics and Astronautics
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Reston, Wirginia
Data założenia 1963
brak współrzędnych
Strona internetowa

American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) (pol. Amerykański Instytut Aeronautyki i Astronautyki) – największe amerykańskie stowarzyszenie specjalistów w zakresie astronautyki i lotnictwa. Powstało w 1963 z połączenia dwóch innych organizacji (American Rocket Society i Institute of Aeronautical Sciences). Reprezentuje USA w Międzynarodowej Federacji Astronautycznej. W 2012 miało ponad 38 000 członków (w tym ok. 7500 studentów). Pomimo nazwy członkami stowarzyszenia są również osoby spoza USA, aczkolwiek ze względów bezpieczeństwa niektóre seminaria i spotkania AIAA są otwarte tylko dla osób z obywatelstwem amerykańskim.

Publikuje dziewięć tytułów pracy fachowej i popularnonaukowej, np. Aerospace America. Jest wydawcą książek i organizatorem seminariów, wykładów i konferencji. Na konferencjach AIAA przyznaje się również nagrody za osiągnięcia w astronautyce i lotnictwie.

AIAA posiada również własny program stypendialny dla studentów i naukowców prowadzących badania związane z astronautyką i lotnictwem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]