Amonherchopszef

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Amonherchopszef, również Amun-her-khepeshef lub Amun-her-wenemef. Pierworodny syn Ramzesa II i królowej Nefertari. Urodzony gdy Ramzes II sprawował władzę wspólnie ze swym ojcem - Setim I. Jego pierwotne imię Amun-her-wenemef, oznaczające - Amon-jest\włada-jego-prawym-ramieniem, zmieniono na Amun-her-khepeshef, oznaczające Amon-jest\włada-jego-potężnym-ramieniem. Amonherchopszef był następcą tronu przez wiele lat. Zmarł jednak przedwcześnie (podobnie jak jego 12 braci), nie osiągając sukcesji (m.in. z powodu długoletniego panowania swego ojca). Następcą Ramzesa II został jego 13 syn Merenptah.

Jako dziedzic tronu, Amonherchopszef posiadał liczne, wysokie tytuły: Dowódca Wojsk, Najstarszy syn z krwi Majestatu Jego, Najskuteczniejszy zaufany Majestatu Jego, kilka dzielił z innymi książętami krwi, członkami rodu królewskiego: Nosiciel wachlarza po prawicy króla, Królewski Skryba. Tytuły te świadczą o bardzo wysokiej pozycji Amonherchopszefa na dworze oraz w armii faraona. Według starożytnych przekazów on oraz jego przyrodni brat, Chaemuaset brali bezpośredni udział lub towarzyszyli Ramzesowi II w bitwie pod Kadesz oraz kampanii w Nubii. Po podpisaniu traktatu pokojowego z Hetytami, zaangażowany był w szczegółowe rokowania normujące stosunki z nimi, podobnie jak jego ojciec i matka.

Statuy oraz wizerunki Amonherchopszefa znajdują się w Abu Simbel, Luksorze oraz w Ramesseum oraz w świątyni Setiego I w Abydos. Amonherchopszef zmarł w 40 roku panowania Ramzesa II, w wieku około 40 - 45 lat. Następcą tronu po nim został Ramzes (Młodszy), najstarszy syn królowej Isetnofret. Jest wysoce prawdopodobne, iż Amonherchopszef pochowany został w Dolinie Królów w ogromnym hypogeum (KV5), wykutym dla synów Ramzesa II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]