Nubia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa Nubii

Nubia – kraina historyczna znajdująca się w północno-wschodniej Afryce, w południowym Egipcie i północnym Sudanie. Zajmuje środkowy bieg Nilu pomiędzy Asuanem a Chartumem (między VI a I kataraktą). W starożytności zwana Kusz, zamieszkana była przez lud spokrewniony z Egipcjanami, który w połowie II tysiąclecia p.n.e. uległ wymieszaniu z napływającymi od południa plemionami.

Nubia była wielokrotnie najeżdżana przez Egipt ze względu na znajdujące się tam duże zasoby złota. Nubia została podbita przez faraonów XVIII dynastii i w latach 1570-1345 p.n.e. była integralną częścią ich państwa. Dopiero w latach 1200-1085 p.n.e. Nubia odzyskała niepodległość. Powstało wtedy samodzielne królestwo Kuszytów ze stolicą w Napata. Od III wieku p.n.e. stolica znajdowała się w Meroe. W latach 715-663 p.n.e. Nubia zawładnęła Egiptem. Podczas rzymskiego panowania w Egipcie w 27 r. p.n.e., za rządów królowej Kandake, jej wojska zaatakowały Rzymian[1]. Po początkowych sukcesach (zdobycie Elefantyny, Syene i File) rzymskie wojska wyparły Nubijczyków i poprowadziły kontrofensywę zajmując Napatę. Po zawarciu układu pokojowego Rzymianie wycofali się z Nubii[2]. W kolejnych latach (wiek I-II n.e.) Nubia utrzymywała z Rzymem kontakty handlowe. Rzymskie wyroby luksusowe znajdowano w nubijskich grobach królewskich z tego okresu[3]. W III wieku na terenie królestwa Meroe pojawiły się plemiona Nuba, od których pochodzi dzisiejsza nazwa Nubii.

W VI wieku część Nubii została podbita przez Aksum. Odtąd stopniowo ulegała chrystianizacji. W VI i VII wieku powstały dwa walczące ze sobą państwa chrześcijańskie: Alodia i Makuria. Najazdy Arabów w VII wieku spowodowały izolację Nubii od innych krajów chrześcijańskich. Jednak samo wyparcie chrześcijaństwa przez islam nastąpiło dopiero między XIV a XVI wiekiem, kiedy to terytorium Nubii zostało podbite przez muzułmanów. Od XVI wieku Nubia znajdowała się w granicach sułtanatu Sennar. W latach 1821-1832 została podbita przez paszów Egiptu.

W latach 1958-1964 miała miejsce międzynarodowa akcja ratowania zabytków Nubii pod patronatem UNESCO, przy udziale Polski.

Przypisy

  1. Peter L. Shinnie, Meroe, WAiF, wyd. I, Warszawa 1986, s. 46-47.
  2. Peter L. Shinnie, Meroe, WAiF, wyd. I, Warszawa 1986, s. 47-48.
  3. Peter L. Shinnie, Meroe, WAiF, wyd. I, Warszawa 1986, s. 53.

Zobacz też[edytuj]