Isetnofret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Isetnofret
Wielka Małżonka Królewska
ilustracja
królowa Egiptu
Jako żona Ramzesa II
Dane biograficzne
Miejsce spoczynku Dolina Królowych
Mąż Ramzes II
Dzieci Ramzes,
Bint-Anath,
Chaemuaset,
Merenptah,
Isetnofret II (Izis-Nefert II),
Seti (?),
Nebettaui (?)

Izis-Nefert (egip. Piękna Izis) – druga spośród Wielkich Królewskich Małżonek Ramzesa II (razem z Nefertari, Maat-hor-NeferuRe, Bint-Anath i Nebettaui), matka jego następcy, Merenptaha.

W hierarchii Królewskich Małżonek zajmowała drugie, po Nefertari, miejsce, a po jej śmierci w około 24 roku panowania Ramzesa II otrzymała tytuł Wielkiej Małżonki Królewskiej, a jej córka Bint-Anath została drugą królową.

W porównaniu z Nefertari pozycja Isetnofret wydaje się być o wiele niższa. Nie jest znane żadne publiczne jej wystąpienie, które zostałoby uwiecznione, czy to poprzez inskrypcje czy też stele. Nie jest znany żaden kolosalny posąg, w którym byłaby uwieczniona wraz z Ramzesem. Nie wzniesiono dla niej również żadnej świątyni. Jednak jak później miało się okazać, to właśnie potomstwo Isetnofret osiągnęło dorosłość i objęło wysokie stanowiska w państwie. Po osiągnięciu godności Wielkiej Małżonki, Isetnofret również ukazała się na pomnikach. Na skalnej steli z Asuanu ukazano ją jako Wielką Małżonkę w towarzystwie synów: Ramzesa - ówczesnego następcy tronu, Chaemuaseta, i młodego Merenptaha oraz córki Bint-Anath. Na innej steli w kamieniołomie Silsila ukazano ją jako Wielką Małżonkę wraz z Bint-Anath jako drugą królową w towarzystwie synów Ramzesa, Chaemuaseta i Merenptaha.

Isetnofret zmarła około 34. roku panowania Ramzesa i została pochowana w Dolinie Królowych. Jej grobowiec nie został jak dotąd zidentyfikowany. O jego obecności w Dolinie świadczą zapiski robotników Królewskiego Grobowca w Deir el-Medina.

Po śmierci Isetnofret godność Wielkiej Małżonki otrzymała jej córka Bint-Anath, a drugą królową została córka Nefertari - Meritamon.

M23N41
X1
G36
D21
X1<
X1
H8
Q1F35D21
X1
>X8S34I10
X1
N16
Wielka Małżonka Królewska – Isetnofret w hieroglifach

Urodziła Ramzesowi trzech synów i dwie córki (i prawdopodobnie jeszcze jednego syna i córkę):

  • Książę Ramzes (2 syn Ramzesa),
  • Książę Chaemuaset (4 syn Ramzesa), wielki kapłan Ptaha,
  • Faraon Merenptah (13 syn Ramzesa), następca tronu,
  • Księżniczka Bint-Anath, (1 córka Ramzesa), późniejsza żona Ramzesa II, jedna z czterech "wielkich małżonek królewskich",
  • Księżniczka Isetnofret II (Izis-Nefert II), późniejsza żona Merenptaha,
  • ?Książę Seti? (9 syn Ramzesa)
  • ?Księżniczka Nebettaui?

Córce jej syna Chaemuaseta nadano na jej pamiątkę imię Isetnofret; czasami określa się ją jako Isetnofret III.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kitchen K.A. – „Ramzes Wielki i jego czasy”, PIW Warszawa 2002, ​ISBN 83-06-02886-4
  • Kitchen K.A. – „Pharaoh triumphant. The life and times of Ramesses II, king of Egypt”, Benben Pulications 1982, ​ISBN 0-85668-215-2
  • Nicolas Grimal, Dzieje starożytnego Egiptu, Adam Łukaszewicz (tłum.), Warszawa: PIW, 2004, ISBN 83-06-02917-8, OCLC 749417518.