Amrit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amrit - ruiny świątyni

Amrit (arab. عمريت, gr. klas. Μάραθος) – stanowisko archeologiczne w Syrii, w pobliżu Tartus, zajmujące około 6 kilometrów kwadratowych[1][2].

Już w I wieku p.n.e. oddawano tu cześć bogom Melkarta i Eszmun[1].

Zachowały się tu pozostałości starożytnej nekropoli fenickiej i jedne z najlepiej zachowanych ruin świątyni z V wieku p.n.e.[1] Świątynię wzniesiono na planie prostokąta z portykiem, wewnątrz znajdowała się kapliczka[1]. Na terenie nekropoli, złożonej w większości z grobów szybowych, odkryto monolityczne pomniki w formie dziesięciometrowych wież z sześciokątną podstawą i cylindrycznym korpusem[1]. Pomniki te pochodzą z V i IV wieku p.n.e. Zdobione są w mieszanym stylu fenicko-persko-hellenistycznym, zdradzają również wpływy sztuki egipskiej[1].

Początki istnienia Amritu nie są do końca wyjaśnione, uważa się jednak, że Fenicjanie z pobliskiego Arwadu założyli osadę jako ośrodek kultu religijnego lub miasto satelickie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Sztuki Starożytnej. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1974, s. 49. (pol.).
  • Syria & Lebanon. Lonely Planet, 2004, s. 141. ISBN 1-86450-333-5. (ang.).
  • R. Burns: Monuments of Syria. An Historical Guide. Londyn: I.B.Tauris, 1999.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Amrit - Klub Laurazja, „Klub Laurazja” [dostęp 2017-09-22] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-23] (pol.).
  2. Archeologia jest fajna! - Klub PTTK Rydno - News: SYRIA: trzy rzymskie grobowce na stanowisku Amrit koło miasta Tartus, www.rydno.pttk.pl [dostęp 2017-09-22] (pol.).