Anahata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anahata
Miejsce

w okolicy serca

Barwa

zieleń

Zapach

olejek różany

Mantra

YAM

Anahata – według tradycji hinduskiej ćakra sympatii, miłości i pozytywnych emocji. Ćakra związana z energiami leczniczymi i posiadająca lecznicze właściwości.

Według C.G. Junga[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Psychologia kundalini-jogi.

Ćakra anahata to ośrodek żywiołu powietrza. Odwrót skutkujący nieutożsamianiem się z emocjami, poprzez rozpoznanie ich czynnika psychogennego, powoduje rozpoczęcie procesu indywiduacji: człowiek zaczyna się stawać tym, co nie jest „ja”[1], „ja” (ego) odkrywa nieosobową, obiektywną Jaźń (archetyp Jaźni). Tutaj zachodzi odnalezienie puruszy: istoty, którą my nie jesteśmy, istoty, która nas zawiera; jest ona większa, ważniejsza od nas, istnieje wyłącznie na płaszczyźnie psychicznej[2], którą Jung nazywa Jaźnią w znaczeniu psychologicznym.

Elementy lecznicze dla Czakry Serca[edytuj | edytuj kod]

W różnych tradycjach duchowych i metafizycznych wierzy się, że różne elementy posiadają właściwości lecznicze dla Czakry Serca. Należą do nich:

  • Perły: Symbolizują czystość i są uważane za ochronne, przyciągające szczęście i promujące mądrość. Są związane z równowagą emocjonalną i uważa się, że pomagają w leczeniu czakry serca.[3]
  • Różowy Kwarc: Znany ze swojej delikatnej, kochającej energii, jest używany do otwierania, leczenia i aktywacji czakry serca. Promuje miłość, samoakceptację i uzdrawianie emocjonalne.[4]
  • Zielony Awenturyn: Uważa się, że pociesza, harmonizuje i chroni serce, przyciągając miłość i ułatwiając uzdrawianie emocjonalne.
  • Jadeit: Używany do leczenia emocjonalnego i równoważenia czakry serca, promuje pokój i harmonię.
  • Malachit: Znany z wydobywania bólu emocjonalnego i traumy, uważa się, że pomaga w równoważeniu i leczeniu czakry serca.
  • Szmaragd: Związany z współczuciem, bezwarunkową miłością i harmonią, szmaragd jest uważany za odżywczy dla czakry serca.

Wierzy się, że te elementy rezonują z energią czakry serca, pomagając w jej leczeniu i równoważeniu. Ważne jest jednak zauważenie, że te wierzenia są częścią praktyk duchowych lub metafizycznych i nie mają podstaw w konwencjonalnej medycynie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seminarium 2: 19 października 1932, [w:] Carl Gustav Jung, Psychologia kundalini-jogi. Według notatek z seminariów (1932), Sonu Shamdasanie, Robert Reszke, wyd. 1, Warszawa: Wydawnictwo KR, 2003 (Carl Gustav Jung Seminaria), s. 127, ISBN 978-83-89158-19-2.
  2. Seminarium 3: 26 października 1932. W: Carl Gustav Jung: Psychologia kundalini-jogi. Według notatek z seminariów (1932). Sonu Shamdasanie (opr.), Robert Reszke (prz.). Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo KR, 2003, s. 136, seria: Carl Gustav Jung Seminaria. ISBN 978-83-89158-19-2.
  3. Czy perła jest związana z czakrami? [online] [dostęp 2023-11-24].
  4. Znaczenie, właściwości lecznicze i codzienne zastosowania różowego kwarcu [online] [dostęp 2023-11-24].