Przejdź do zawartości

Anakonda żółta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anakonda żółta
Eunectes notaeus[1]
(Cope, 1862)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

gady

Rząd

łuskonośne

Podrząd

węże

Rodzina

dusiciele

Podrodzina

boa

Rodzaj

anakonda

Gatunek

anakonda żółta

Anakonda żółta, anakonda paragwajska, anakonda południowa (Eunectes notaeus) – gatunek węża z rodziny dusicieli, występujący w Ameryce Południowej (m.in. w Argentynie, Brazylii, Boliwii, Paragwaju i Urugwaju). Mniejszy krewniak anakondy zielonej. Podobnie, jak inne anakondy jest gatunkiem ziemnowodnym.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dość masywny wąż. Głowa wąska, słabo wyodrębniona od reszty ciała. Oczy i nozdrza umiejscowione stosunkowo wysoko na głowie, co jest przystosowaniem do ziemnowodnego trybu życia. Ciało węża jest żółte z czarnymi, owalnymi plamami. Wielkość anakondy żółtej sięga ok. 3,5 m (według niektórych źródeł czasem 4 m). Obecnie coraz częściej hodowany w terrariach gdzie osiąga ok. 3 m i rzadko ten rozmiar przekracza. Gatunek ten jest podobny do Eunectes deschauenseei.

Pożywienie i polowanie[edytuj | edytuj kod]

Jak u reszty dusicieli polowanie polega na pochwyceniu ofiary uzębionym pyskiem i owinięcie się wokół niej splotami własnego ciała. Śmierć ofiary następuje najczęściej w wyniku utopienia z racji tego, że wąż jest biernym łowcą i najczęściej poluje leżąc w wodzie i czekając na ofiarę. Żywi się głównie rybami, ptakami i mniejszymi ssakami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eunectes notaeus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).