Anatol Starszy z Optiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Anatol Starszy z Optiny
święty mnich
Data i miejsce urodzenia 24 marca 1824
Bobyle
Data i miejsce śmierci 15 grudnia 1893
Kozielsk
Czczony przez Rosyjski Kościół Prawosławny
Kanonizacja 26 lipca 1996
Kozielsk
przez Rosyjski Kościół Prawosławny
Wspomnienie 25 stycznia, 11 października
Szczególne miejsca kultu Pustelnia Optyńska

Anatol, imię świeckie: Aleksiej Mojsiejewicz Ziercałow (ur. 24 marca 1824 w Bobylach, zm. 15 grudnia 1893 w Kozielsku) – święty mnich prawosławny, jeden z Świętych Starców Optyńskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie diakona prawosławnego, wychowywany był w duchu surowej religijności. Ukończył seminarium duchowne w Kałudze, jednak nie przyjął święceń kapłańskich. Wówczas ciężko zachorował i złożył ślub, że jeśli wyzdrowieje, wstąpi do monasteru. Spełnił go w lipcu 1853, udając się do Pustelni Optyńskiej. Został tam jednym z uczniów duchowych starca Makarego, a po jego śmierci - starca Ambrożego. 17 listopada 1862 złożył śluby wieczyste z imieniem Anatol. Pracował w monasterskiej kuchni i opiekował się pielgrzymami przybywającymi do klasztoru.

Starzec Ambroży, widząc jego serdeczność w odniesieniu do ludzi świeckich, przygotowywał go stopniowo do przyjęcia obowiązków starca. Jednak dopiero w 1870 Anatol został hieromnichem, po czym po roku uzyskał godność archimandryty, co łączyło się z wyznaczeniem do funkcji przełożonego monasteru Chrystusa Zbawiciela w Orle. Zakonnik odmówił jednak jej przyjęcia, pragnąc pozostać w Pustelni Optyńskiej. W 1874 został przełożonym podległego jej skitu św. Jana Chrzciciela. Starzec Ambroży polecił mu również objąć szczególną opieką żeński monaster w Szamordinie, którą to funkcję pełnił przez 21 lat.

Zmarł 15 grudnia 1893 po krótkiej chorobie.

Kanonizowany 26 lipca 1996 razem z innymi starcami optyńskimi. Jest określany jako Anatol Starszy dla odróżnienia od innego świętego mnicha Pustelni Optyńskiej noszącego to samo imię.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]