Andre Bauer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Andrzej Bauer

Andre Bauer
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1866
Guebwiller
Data i miejsce śmierci 9 lipca 1900
Taiyuan, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 24 listopada 1946
Rzym
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Andre Bauer (ur. 24 listopada 1866 w Guebwiller we Francji – zm. 9 lipca 1900 w Taiyuan, prowincja Shanxi w Chinach) – francuski zakonnik, franciszkanin obserwant, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzicami byli Luca i Lucia Moser. Został tercjarzem franciszkańskim, a w wieku 20 lat został oblatem w Anglii. Po powrocie do Francji służył przez 3 lata w oddziale kirasjerów. Następnie powrócił do klasztoru. W 1898 r. biskup Franciszek Fogolla przybył z Chin do Turynu na Międzynarodową Wystawę Chińskiej Kultury i Sztuki, a następnie podróżował przez Francję, Belgię i Anglię z czterema chińskimi seminarzystami, dzięki czemu pozyskał środki potrzebne dla misji. Do Taiyuan razem z nim udało się dziewięciu młodych księży i siedem zakonnic ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. Do nich przyłączył się również brat Bauer i 4 maja 1899 r. przybył do Taiyuan w Chinach.

Wkrótce potem podczas powstania bokserów doszło do prześladowań chrześcijan. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Fogolla został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Grzegorz Grassi, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma chińskimi wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Wśród aresztowanych był brat Bauer. Został stracony z rozkazu gubernatora Shanxi 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Został beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez papieża Piusa XII w grupie Grzegorza Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez papieża Jana Pawła II.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]