Andrij Brodij

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez DumZiBoT (dyskusja | edycje) o 00:09, 16 maj 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Andrij Brodij (ukr. Андрій Бродій, ur. 1895 w wsi Kywiażd na Zakarpaciu - zm. 1946) - rusiński polityk czechosłowacki okresu międzywojennego, nauczyciel.

Urodził się w bogatej rodzinie chłopskiej, jego ojciec pracował w USA. W 1914 ukończył seminarium nauczycielskie w Użhorodzie i rozpoczął pracę w zawodzie nauczyciela.

W czasie I wojny światowej został powołany do armii austro-węgierskiej, walczył, był ranny.

Zwolennik moskalofilskiej orientacji narodowościowej oraz prowęgierskiej orientacji państwowej wśród Rusinów na Zakarpaciu; współpracownik prawosławnego biskupa Stojki. Był członkiem Towarzystwa im. Duchnowycza i jednym z założycieli Włościańskiego Związku Autonomicznego, którego liderem został w latach 30.

Od 11 października do 25 października 1938 pierwszy premier rządu autonomicznej Ukrainy Karpackiej. Aresztowany przez władze czechosłowackie za poparcie dla przyłączenia Rusi Zakarpackiej do Węgier.

29 listopada 1945 został aresztowany przez NKWD. W maju 1946 skazany na karę śmierci przez sowiecki sąd za współpracę z rządem Horthego. Został rozstrzelany 11 czerwca 1946 (według innych źródeł 7 grudnia tego roku).

Linki zewnętrzne

Szablon:Biografia stub