Andris Ameriks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andris Ameriks
Data i miejsce urodzenia 1961
Jurmała
Coat of Arms of Riga.svg Zastępca Burmistrza Rygi
Okres od 9 listopada 2010
Przynależność polityczna Honor służyć Rydze!

Andris Ameriks (ur. 1961) – łotewski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2010 prezes zarządu Wolnego Portu Ryskiego oraz zastępca burmistrza Rygi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 ukończył studia na Wydziale Automatyki i Techniki Obliczeniowej Ryskiego Instytutu Politechnicznego, zaś po trzech latach studia z dziedziny planowania gospodarczego w Łotewskim Uniwersytecie Państwowym. W wyborach w 1993 i 1995 był wybierany członkiem Sejmów V i VI kadencji z listy "Zgody dla Łotwy – Odrodzenia dla Gospodarki Narodowej" oraz Partii Zgody Narodowej. W trakcie VI kadencji przeszedł do Klubu Poselskiego Demokratycznej Partii "Gospodarz". W wyborach w 1998 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia DP "Gospodarz". W 2001 został radnym Rady Miejskiej w Rydze, przewodniczącym Komisji Rozwoju Miejskiego oraz członkiem zarządu Wolnego Portu Ryskiego. Po raz kolejny był wybierany w skład rady miejskiej w latach 2005 i 2009. W latach 2005–2009 stał na czele Komisji Mienia Komunalnego oraz Prywatyzacji. 7 października 2010 został wybrany prezesem zarządu Wolnego Portu Ryskiego[1], zaś 9 listopada 2010 na urząd zastępcy burmistrza Rygi[2], po tym jak dotychczasowy wiceburmistrz Ainārs Šlesers został posłem. Za jego kandydaturą opowiedziało się 38 radnych – wszyscy obecni na sali obrad. Pozostaje jednocześnie przewodniczącym Komisji Mienia Komunalnego Rady Miejskiej.

W marcu 2012 po rozwiązaniu LPP/LC został liderem nowego ugrupowania politycznego pod nazwą Honor służyć Rydze[3].

Jest żonaty. Jego syn Agris również był zaangażowany w działalność polityczną, pełnił funkcję przewodniczącego młodzieżówki LPP/LC[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]