Andronik Kamater

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andronik Kamater
Data śmierci II poł. XII wieku
Język grecki
Dziedzina sztuki teolog
Ważne dzieła

Święty arsenał

Andronik Kamater (gr.: Ἀνδρόνικος Καματηρός, ) – teolog bizantyński, autor traktatu polemizującego z Łacinnikami i Armeńczykami, zatytułowanego Święty arsenał.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Andronik Kamater działał w II połowie XII wieku. Był spokrewniony przez matkę z dynastią panującą. Za panowania Manuela I Komnena piastował wysokie godności eparchy Konstantynopola i wielkiego drungariosa[1].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Za namową cesarza Manuela I, Kamater napisał w latach siedemdziesiątych XII wieku traktat polemiczny Święty arsenał (Hierá hoplothéke). Traktat rozpoczyna pochwała cesarza, jemu zresztą przypisał Kamater autorstwo całego dzieła, wyjąwszy wstęp i zakończenie, które wraz z przepisaniem całości uważał za swoją zasługę. Utwór zawiera polemikę z Łacinnikami i Armeńczykami w sprawach wiary. Utwór ma formę dialogu. W pierwszej jego części cesarz rozmawia z kardynałami rzymskimi na temat pochodzenia Ducha Św. Rozmowa została oparta na cytatach z dzieł Ojców Kościoła. Cytaty zaś zostały dobrane w ten sposób, by wspierały grecki punkt widzenia[1]. Kamater korzysta z wrogich Łacinnikom pism Focjusza, Nicetasa z Bizancjum, Eustracjusz z Nicei, Eutymiusza Zygabena i Mikołaja z Metony. W drugiej części utworu, cesarz polemizuje z monofizytami i monoteletami. Z dyskusji zawsze wychodzi zwycięsko. Dzieło charakteryzuje się dużym artyzmem literackim. Cenili je zarówno przeciwnik ideowy Kamatera patriarcha Jan XI Bekkos, jak i jego zwolennik, Jerzy Pachymeres[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jurewicz 1984 ↓, s. 246.
  2. Jurewicz 1984 ↓, s. 247.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]