Andrzej Adamowicz (rolnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Adamowicz
Data i miejsce urodzenia 4 września 1947
Zagóry
Poseł I kadencji Sejmu
Okres od 25 listopada 1991
do 31 maja 1993
Przynależność polityczna PSL-PL

Andrzej Stanisław Adamowicz (ur. 4 września 1947 w Zagórach) – polski polityk, rolnik, poseł na Sejm I kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1973 studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Prowadził jako rolnik indywidualny własne gospodarstwo, był członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, wchodził w skład lokalnych władz tego związku. Zasiadał w radzie gminy Czerniewice. W latach 1991–1993 był posłem I kadencji wybranym z listy Porozumienie Ludowe – „Solidarność” Rolników Indywidualnych w okręgu piotrkowskim; w parlamencie znalazł się w prezydium Klubu Parlamentarnego Porozumienie Ludowe. Brał udział w pracach Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów.

Sprawował mandat radnego sejmiku łódzkiego I kadencji (1998–2002) z listy AWS, z rekomendacji ZChN. W wyborach parlamentarnych w 2001 bezskutecznie kandydował z własnego komitetu do Senatu w okręgu piotrkowskim[1], a w wyborach w 2005 w tym samym okręgu do Sejmu z listy Centrum (wciąż jako członek ZChN[2]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strona sejmowa posła I kadencji
  • Kto jest kim w polityce polskiej (redaktor prowadzący Roman Ignasiak), Wydawnictwo Polskiej Agencji Informacyjnej Interpress, Warszawa 1993, s. 6 (z fotografią)