Angelina Marsciano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiona
Angelina Marsciano
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1377
Orvieto

Data i miejsce śmierci

14 lipca 1435
Foligno

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

8 marca 1825
przez Leona XII

Angelina Marsciano (ur. w 1377 Orvieto; zm. 14 lipca 1435 w Foligno[1]) – włoska zakonnica, Błogosławiona Kościoła katolickiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się na zamku Montegiove w pobliżu Orvieto i pochodziłą ze szlacheckiej rodziny. Była córką Jakuba, hrabiego Marsciano i Anny, hrabiny Corbara. Matka Angeliny zmarła, kiedy dziewczyna miała 12 lat[1].

W 1392 roku, mając 15 lat, złożyła śluby czystości. Niedługo potem wyszła za mąż za księcia Civitella[1]. Uszanował on wolę świeżo poślubionej wybranki, gdyż był gorliwym katolikiem. Tym samym było to białe małżeństwo. Książę zmarł dwa lata po ślubie i wówczas Angelina postanowiła poświęcić życie Bogu[1].

Swój majątek oddała na cele charytatywne i wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Inspirowała ona inne kobiety, aby podążały jej ścieżką czystości i pobożności, czego dowodem było grono dziewcząt, które opuściły swoje domy, co nie podobało się ich rodzinom. Angelina została ostatecznie oskarżona o bycie przeciwniczką małżeństw, gdyż namawiała młode kobiety do podjęcia życia zakonnego, a także oskarżono ją o uprawianie czarów[1]. Władysław I uniewinnił ją od zarzutów. Pomimo tego Angelina wraz ze swymi towarzyszkami opuściła nieprzyjazne jej misji rejony[1].

Kobiety przeniosły się do Foligno. Tam założyły zgromadzenie Sióstr tercjarek franciszkanek regularnych. Kolejne klasztory zaczęły powstawać m.in. w Asyżu, Viterbo, Florencji[1]. Wszystkie 15 istniejących klasztorów tego zgromadzenia zostały oddane w 1430 r. na mocy decyzji papieża Marcina V pod władzę jednej przełożonej, którą była Angelina. Siostry zajmowały się chorymi, biednymi, wdowami i sierotami, a także wychowaniem żeńskiej młodzieży[1].

Angelina zmarła 14 lipca 1435 roku, mając 58 lat, w opinii świętości. Została pochowana w kościele franciszkańskim w Foligno. Jej szczątki przeniesiono do sanktuarium w 1492 roku.

Została beatyfikowana przez papieża Leona XII w dniu 8 marca 1825 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Błogosławiona Angelina Marsciano. Brewiarz. [dostęp 2012-04-30]. (pol.).