Przejdź do zawartości

Angolachelys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Angolachelys mbaxi)
Angolachelys
Okres istnienia: 90 mln lat temu
90/90
90/90
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Rząd

żółwie

Podrząd

żółwie skrytoszyjne

Infrarząd

Eucryptodira

(bez rangi) Angolachelonia
Rodzaj

Angolachelys
Mateus et al., 2009

Gatunki
  • A. mbaxi Mateus et al., 2009

Angolachelysrodzaj żółwia skrytoszyjnego żyjącego w późnej kredzie na obecnych terenach Afryki. Został opisany przez Octávio Mateusa i współpracowników w 2009 roku w oparciu o niemal kompletną czaszkę, paliczek, dwa kręgi szyjne, proksymalną część kości biodrowej, fragmenty pancerza oraz niezidentyfikowane elementy (MGUAN-PA 002). Skamieniałości odkryto w pobliżu miejscowości Iembe w angolskiej prowincji Bengo. Pochodzą one ze złóż Tadi datowanych na górny turon, około 90 mln lat. Miejsce, w którym odnaleziono szczątki, znajduje się w pobliżu lokalizacji typowej mozazaura Angolasaurus bocagei. Czaszka Angolachelys mbaxi jest dłuższa niż szersza i stosunkowo duża – od kłykcia potylicznego od czubka pyska mierzy 179 mm, a szerokość na wysokości kości kwadratowych wynosi 137 mm. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów Angolachelys jest przedstawicielem grupy Eucryptodira należącym do kladu Angolachelonia – jego taksonem siostrzanym jest żyjąca w późnym apcie na obecnych terenach Wielkiej Brytanii Sandownia. Angolachelys reprezentuje jedną z pierwszych linii ewolucyjnych owodniowców, której przedstawiciele zasiedlili południowy Atlantyk po oddzieleniu się Afryki od Ameryki Południowej[1].

Nazwa Angolachelys oznacza w grece klasycznej „angolski żółw”, zaś nazwa gatunkowa gatunku typowego, mbaxi, znaczy „żółw” w używanych w Angoli językach nyaneka-nkumbi i kimbundo[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Octávio Mateus, Louis Jacobs, Michael Polcyn, Anne S. Schulp, Diana Vineyard, André Buta Neto, Miguel Telles Antunes. The oldest African eucryptodiran turtle from the Cretaceous of Angola. „Acta Palaeontologica Polonica”. 54 (4), s. 581–588, 2009. DOI: 10.4202/app.2008.0063. (ang.).