Przejdź do zawartości

Anioły Nieba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Anioły Nieba (cz. Vesmírní lidé sil světla) – czeska i słowacka sekta, której korzenie sięgają lat 90. XX wieku; skupiona na postaci Iva A. Bendy[1]. Bazuje na wierze w istnienie cywilizacji pozaziemskich nawiązujących telepatycznie kontakt z Bendą i innymi „pośrednikami” od października 1997, w późniejszym okresie nawet osobiście. Najbardziej znacząca religia UFO w Czechach[2].

Po masowym samobójstwie członków sekty Heaven’s Gate w 1997 Anioły Nieba przykuły uwagę czeskich mediów jako cechujące się podobną ideologią i możliwością popełnienia podobnych czynów przez wyznawców[3]. Kilkukrotnie temat sekty pojawił się w czeskich i słowackich mediach.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Wyznawca Aniołów Nieba, Praga, Letná, maj 2002

Ivo A. Benda rozpoczął publiczną działalność w środku lat 90. XX wieku. Według niego samego zorganizował ponad 180 wykładów, na które przyszło ponad 12 tys. ludzi. W roku 1997 opublikował książkę Rozhovory s poučením od mých přátel z vesmíru (Rozmowy z pouczeniem od moich przyjaciół z wszechświata)[4]. Z początkiem pierwszej dekady XXI wieku rozszerzył działalność na czeskie mass media, pojawił się w TV Nova i w Česká televize. Niektórzy słuchacze wykładów Bendy uznali jego przemowy za perfekcyjną mistyfikację lub żart, psychiatrzy uznali je za urojenia dziwaczne w ramach zaburzeń psychotycznych[4]. Od roku 1998 do 2000 ideologia wyznawców Aniołów Nieba zakrawała o sekciarstwo; głównym założeniem było spodziewanie się nadchodzącej katastrofy w skali kosmicznej i ucieczka na inną planetę. Następnie ideologia skierowała się ku obronie przed pozaziemskimi wrogami, nazwanymi jaszczurami (cz.: ještírci)[5].

W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku Ivo Benda wraz z sektą stał się znany także na Słowacji. W roku 2007 na słowackim kanale TV JOJ pojawiła się informacja o wysłaniu przez Anioły Nieba instrukcji dla rządu Słowacji (Ministerstwa Obrony Narodowej), dotyczących obrony kraju przed złymi bytami pozaziemskimi. Koperty zawierały także podejrzany materiał, który zwrócił uwagę służb bezpieczeństwa Słowacji. W jednym z budynków Ministerstwa przeprowadzono ewakuację. Prócz tego w kopertach znajdowały się płyty CD z instrukcjami oraz materiały promujące grupę. Ivo Benda tak wypowiedział się w telewizji: "Jeśli zostalibyście zaatakowani przez jaszczuro-ludzi spoza tego świata, Ministerstwo powinno bronić ludzi, czy nie? Czy może wydaje wam się, że jaszczuro-ludzie to przyjaciele?" Rzekome zagrożenie nie zostało potwierdzone[6].

Ideologia

[edytuj | edytuj kod]

Według Bendy pozaziemska cywilizacja dysponuje flotą statków dowodzoną przez Aśtara Szerana, krążącą wokół Ziemi[7]. Bacznie obserwują dobrych ludzi i wspierają ich, do tego czekają, by zabrać swoich zwolenników w inny wymiar. Ideologia wyznawców Aniołów Nieba ma wiele elementów zaczerpniętych z ufologii (według wyznawców niektórzy zagraniczni „pośrednicy” z owymi bytami są także godni zaufania, jednak często po czasie bywają uznawani za fałszywych i podstępnych), chrześcijaństwa (Jezus jako byt o „pozytywnych wibracjach”) oraz teorii spiskowych (złe siły planujące masowe chipowanie ludzi)[8].

Benda oparł swoją ideologię na treściach z wielu książek, jak Angels In Starships (Giorgio Dibitonto), Inside The Spaceships (George Adamski), Zwiastuni świtu (Barbara Marciniak). Zawarł w niej także niektóre elementy filozofii Billy'ego Meiera. Momentami filozofia Bendy i Meiera nie zgadza się; Meier zaprzeczył jakimkolwiek kontaktom z Bendą, stwierdził również, że nie zna jego ruchu.

Członkowie sekty nie ufają nowym technologiom oraz różnym metodom kontroli społecznej. Uznają mass media za narzędzie opresji i manipulacji. Mimo tego Benda często kontaktuje się z dziennikarzami, by jego ideologia dotarła do świadomości ludzi. Wyznawcy sekty mają problemy z piractwem medialnym, jako że zdaniem Bendy jedynymi posiadaczami praw autorskich do materiałów sekty są Anioły Nieba, które owego prawa nie uznają za ważne. Ponadto grupa sprzeciwia się istnieniu pieniędzy[2].

Krytyka oraz odniesienia w kulturze

[edytuj | edytuj kod]

Przeciwnicy sekty uznają Bendę za chorego psychicznie, zaś Anioły Nieba za niebezpieczny kult[4]. Według Zdenka Vojtíška (z antykultowego[2] Society for Studying of Sects and New Religious Movements) ruch zwolenników Aniołów Nieba może być niebezpieczny ze względu na podłoże religijne i podobieństwo niektórych cech do chrześcijaństwa[9].

W 2000 Benda ogłosił organizację 1. Światowego Sympozjum Miłości w zamku na Hradczanach pod patronatem ówczesnego prezydenta Václava Havla. Biuro prezydenta zaprzeczyło rzekomemu patronatowi[9]. Benda twierdził, że trzy miesiące przed Sympozjum prezydent zadeklarował udział, a potem zmienił zdanie[10].

Entuzjastyczna promocja ideologii sekty w Internecie (obszerna strona internetowa w jaskrawych kolorach), także i spam, natura ich otrzymanych „wiadomości” oraz próby komentowania każdej dziedziny życia i zawłaszczenia sobie każdego popularnego poglądu (np. „życia w Matrixie”) poskutkowały oddźwiękiem w internecie, obejmującym żarty z grupy, a nawet wizyty na publicznych wykładach Ivy Bendy.

Uwagę internautów przykuły teksty tłumaczone z pomocą translatora Google, uznane przez nich za zabawne. W Polsce ulotki sekty trafiły do Raciborza, Świdnicy, Wrocławia, Nysy, Krakowa i Warszawy[11].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lydia Stephens: The Gods Must Be Crazy: The World's Most Bizarre Religions and Cults. Yahoo, 21 stycznia 2010. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 lutego 2013)].
  2. a b c Dominika J. Ondráčková: Sekty a nová náboženská hnutí – bezpečnostní hrozba?. Ministry of the Interior of the Czech Republic. [dostęp 2015-03-25]. (cz.).
  3. Vojtíšek 2004 ↓, s. 282.
  4. a b c S. M. Blumfeld: Aštar Šeran. Reflex. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 czerwca 2008)]. (cz.).
  5. Vojtíšek 2004 ↓, s. 280.
  6. Informacja bazuje na newsie z TV JOJ
  7. Vojtíšek 2004 ↓, s. 281.
  8. Vojtíšek 2004 ↓, s. 280–281.
  9. a b Ještírci napadli web Vesmírných lidí. Novinky.cz. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-21)]. (cz.).
  10. Wywiad z Ivem A. Bendą dla osud.cz. andele-svetla.cz, 1 maja 2003. [dostęp 2015-03-25].
  11. Weronika Lewandowska: Lepsze oblicze apokalipsy, czyli sekta Aniołów Nieba i Jezus z Opola. natemat.pl, grudzień 2012. [dostęp 2015-03-25].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Zdeněk Vojtíšek: Encyklopedie náboženských směrů a hnutí v České republice : náboženství, církve, sekty, duchovní společenství. Praga: Portál, 2004, s. 279–282. ISBN 80-7178-798-1. (cz.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]