Teoria spiskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teorie związane z atakiem na World Trade Center 11 września 2001 zakładają, że był on przygotowany przez ekipę Busha, dzięki czemu uzyskał on pretekst do wojny z terroryzmem (także na terenie Stanów Zjednoczonych) i interwencji militarnej w Iraku.

Teoria spiskowa – stojące w opozycji do oficjalnie uznanej wersji, wyjaśnienie zaistniałego faktu, rodzące się z przeświadczenia o istniejącym spisku, którego celem jest zatajenie prawdy przed opinią publiczną.

Przykładami są twierdzenia dotyczące: dominacji ekonomicznej, politycznej, militarnej, znajdujące wyraz w teorii o nowym porządku świata, czy kwestionujące prawdziwość lądowania człowieka na Księżycu. Kolejnym przykładem teorii spiskowych są spiskowe teorie dziejów, które starają się objaśnić przyczynowość procesów historycznych w sposób odmienny i krytyczny do oficjalnie głoszonych.

Przykłady teorii spiskowych[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Teorie spiskowe.

Źródła psychologiczne[edytuj]

  • Człowiek ma tendencję do odnajdowania związków i sensu w otaczającym go świecie, czasami także w przypadkowych zjawiskach (apofenia)[1].
  • Wydarzenia często są skomplikowane a relacje z ich przebiegu sprzeczne. Efekt potwierdzenia powoduje przywiązywanie większej wagi do dowodów potwierdzających wcześniejsze poglądy i ignorowanie dowodów przeczących przyjętym poglądom[1].
  • Nastawienia na proporcjonalność efektu – przekonanie, że wielkie wydarzenia są konsekwencją wielkich przyczyn[1].
  • Projekcja własnej osobowości[1].

Przypisy

  1. a b c d Why Do Some People Believe in Conspiracy Theories?. Scientific American. [dostęp 2015-08-02].

Bibliografia[edytuj]