Przejdź do zawartości

Ann Blyth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ann Blyth
Ilustracja
Ann Blyth (1952)
Imię i nazwisko

Ann Marie Blyth

Data i miejsce urodzenia

16 sierpnia 1928
Mount Kisco

Zawód

aktorka, piosenkarka

Współmałżonek

James McNulty
(1953–2007; jego śmierć)

Lata aktywności

1933–1985

Ann Marie Blyth (ur. 16 sierpnia 1928 w Mount Kisco) − amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna oraz piosenkarka. Nominowana do Oscara za drugoplanową rolę w filmie Mildred Pierce (1945).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ann Blyth urodziła się w Mount Kisco. Jej rodzice rozeszli się krótko po jej narodzinach. Została wychowana przez matkę w wierze katolickiej. Debiutowała rolą w sztuce Watch on the Rhine, która była wystawiana na Broadwayu. Swój pierwszy kontrakt podpisała z wytwórnią Universal Studios w 1944. Jeszcze w tym samym roku nakręciła trzy filmy: Babes on Swing Street (u boku Peggy Ryan), The Merry Monahans (u boku Jacka Oakie) i Chip Off the Old Block (u boku Donalda O’Connora).

W 1945 odniosła swój największy sukces. Zagrała w filmie wytwórni Warner Bros. Mildred Pierce. Rola niesfornej Vady, córki tytułowej bohaterki (granej przez Joan Crawford) przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Blyth nie mogła się w pełni cieszyć z sukcesu jaki osiągnęła gdyż podczas pracy na planie doznała poważnego urazu pleców. Mimo to nadal przyjmowała propozycje filmowe.

W 1953 zawarła związek małżeński z doktorem Jamesem McNulty’m. Przez 54 lata trwania małżeństwa Blyth urodziła pięcioro dzieci.

W 1954, podczas rozdania Oscarów, wykonała brawurowo piosenkę „Secret Love” autorstwa Doris Day z filmu Calamity Jane. Na specjalną uwagę zasługuje fakt, iż Blyth była wtedy w siódmym miesiącu ciąży.

Występowała w serialu Prawo Burke’a (1964–1965).

Posiada swoją własną gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]