Anthurium rigidifolium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anthurium rigidifolium
Systematyka[1]
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klad okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina obrazkowate
Podrodzina Pothoideae
Rodzaj anturium
Gatunek Anthurium rigidifolium
Nazwa systematyczna
Anthurium rigidifolium Engl.
Bot. Jahrb. Syst. 25: 444 (1898)
Synonimy

Anthurium pichinchae var. rigescens (Sodiro) Sodiro
Anthurium lunatum Sodiro
Anthurium rigescens Sodiro
Anthurium pfitzeri Engl.[2]

Kategoria zagrożenia
Status iucn3.1 LC pl.svg
niższego ryzyka (IUCN 3.1)

Anthurium rigidifolium Engl. – gatunek wieloletnich, niskopączkowych, zielnych epifitów lub semiepifitów z rodzaju anturium w rodzinie obrazkowatych, endemiczny dla Ekwadoru[2].

Znanych jest jedynie 14 populacji tego gatunku, występujących na zachodnich i wschodnich zboczach Andów, w prowincjach Azuay, Carchi, Cotopaxi, Loja, Napo, Pichincha, Tungurahua i Zamora-Chinchipe.

Systematyka i zmienność[edytuj | edytuj kod]

Pozycja gatunku według Croata i Sheffera[3]
Należy do sekcji Belolonchium Schott emend Engl., obejmującej gatunki anturium o sercowatych liściach oraz budowie innych organów nie pozwalającej zakwalifikować ich do innych sekcji.
Typ nomenklatoryczny
Okaz zielnikowy zebrany przez Luisa Sodiro w 1889 roku na zboczu wulkanu Pichincha (na wysokości 3300 m) w Ekwadorze. Okaz ten przechowywany jest w herbarium Berlińskiego Ogrodu Botanicznego w Berlin-Dahlem. Okaz zielnikowy tego gatunku przechowywany jest też w herbarium Conservatoire et Jardin botaniques de la Ville de Genève, a zdjęcie w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago[4].

Zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Anthurium rigidifolium jest uwzględniony w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych z kategorią LC (mniejszej troski). Nie potwierdzono obecności tego gatunku w żadnym z obszarów chronionych, niemniej zakłada się, że rośliny te mogą występować wewnątrz rezerwatów w wyższych partiach Andów. Z uwagi na niewielką liczbę znanych populacji tego gatunku został on uznany za zagrożony wyginięciem, przede wszystkim z uwagi na niszczenie siedlisk[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001 (z późn. zm.). [dostęp 2011-01-08].
  2. a b Rafael Govaerts, David G. Frodin: World Checklist and Bibliography of Araceae (and Acoraceae) (ang.). The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew, 2002. [dostęp 2001-01-08].
  3. Thomas B. Croat, Richard D. Sheffer: The Sectional Groupings of Anthurium (Araceae) (ang.). The International Aroid Society. [dostęp 2010-10-14].
  4. Tropicos: Anthurium rigidifolium Engl.. Missouri Botanical Garden. [dostęp 2011-01-22].
  5. G. Benavides i N. Pitman: IUCN 2010. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2010.4.. 2003. [dostęp 2011-01-22].