Antoni Śmigiel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Śmigiel
Ilustracja
Pilot doświadczalny inż. Antoni Śmigiel
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1933
Ostrów Wielkopolski
Data i miejsce śmierci 21 czerwca 1957
Warszawa
Grób rodzinny Inż. Antoniego Śmigla

Antoni Śmigiel (ur. 29 marca 1933 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 21 czerwca 1957 w Warszawie), Inżynier, śmigłowcowy pilot doświadczalny Instytutu Lotnictwa, pilot szybowcowy. Był studentem Wydziału Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, a po likwidacji wydziału wrocławskiego studia dokończył w Warszawie.

Inż. Antoni Śmigiel już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowania sportem, zwłaszcza lotnictwem. W wieku 17 lat jako członek Aeroklubu Ostrowskiego zdobył złotą odznakę D ( wyczynową) za lot na wysokości 3500 metrów na trasie 320 km. W tamtym czasie odznakę tę zdobyło w Polsce zaledwie 6 pilotów szybowcowych, w tym trzech przed wojną. Antoni Śmigiel był wówczas najmłodszym w Europie spośród tych, którzy zdobyli wówczas tę zaszczytną odznakę.

W pilotażu śmigłowcowym został wyszkolony w roku 1956 w Świdniku w grupie pierwszych dziesięciu pilotów śmigłowcowych w Polsce (instruktor pil. Tadeusz Papajski). W 1957 roku podjął się prób badawczych projektowanego śmigłowca JK-1 Trzmiel o nietypowym, odrzutowym napędzie łopat wirnika.

21 czerwca 1957 roku podczas badań na stanowisku naziemnym doszło do oderwania się jednego z wirujących razem z łopatami silników strumieniowych. Niezrównoważona siła odśrodkowa doprowadziła do całkowitego zniszczenia śmigłowca. Inż. Antoni Śmigiel zginął na miejscu, rannych było kilka osób, w tym obserwujący z bliska próbę mgr inż. Bronisław Żurakowski i mechanik Instytutu Lotnictwa Wacław Gipsiak.

Antoni Śmigiel został pochowany w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Limanowskiego.

Inż. Śmigiel był odznaczony złotą odznaką z trzema diamentami za rok 1953 jako 10 pilot w Polsce i 21 na świecie[1]. W momencie uzyskania odznaki był najmłodszym pilotem szybowcowym w Polsce (a jest jednym z najmłodszych do dziś) który otrzymał tak wysokie międzynarodowe odznaczenie.W rodzinnym mieście inż. Śmigla w podziękowaniu za zasługi dla lotnictwa nadano nazwę jednej z ulic noszącą jego imię i nazwisko, jest także uznanym za jedną z wybitnych osobistości( absolwentów) I LO w Ostrowie Wielkopolskim mieszczącego się przy ulicy Gimnazjalnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Jędrzejewski. Polscy piloci doświadczalni. Biblioteka Historyczna Instytutu Lotnictwa 2014 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Olsztyński Klub Staruchów im. Piotra "Pepe" Puchalskiego, www.zabytkoweszybowce.pl [dostęp 2017-11-21].