Antoni Kierysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antoni Kierysz (ur. 19 kwietnia 1920, zm. między 2012 a 2016[1]) – polski sportowiec, pływak i waterpolista KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, mistrz Polski z 1946 roku i reprezentant Polski w piłce wodnej, trener drużyny waterpolowej KSZO, Honorowy Członek KS KSZO.

Życiorys[2][edytuj | edytuj kod]

W młodości mieszkał w Klimiewiczowie, robotniczej dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego, przy ul. Stanisława Staszica. Jest absolwentem liceum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu, w którym w 1939 roku zdał maturę[3]. Zawodnikiem Klubu Sportowego Zakładów Ostrowieckich został już w 1934 roku. W 1936 roku, jako jeden z wyróżniających się pływaków, rozpoczął specjalistyczne treningi pod kierunkiem trenera Józefa Makowskiego. Będąc jeszcze uczniem pierwszej klasy liceum został powołany, wraz z Janem Zakrzewskim, bramkarzem KSZO, do reprezentacji Polski w waterpolo przez węgierskiego szkoleniowca, Lajosa Rajka. Wystąpił w Helsinkach w przegranym 5:6 meczu z Finlandią. Grał także w półoficjalnych meczach międzypaństwowych z Węgrami.

Świetnie rokującą karierę młodego waterpolisty przerwał wybuch II wojny światowej. W trakcie okupacji Antoni Kiersz, na co dzień pracujący jako spawacz w ostrowieckiej hucie, działał w konspiracyjnym Związku Syndykalistów Polskich.

Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, który ukończył ze stopniem magistra. W Łodzi, dzięki Zbigniewowi Kuciewiczowi, późniejszemu trenerowi KSZO, dostał zatrudnienie w klubie YMCA. Cały czas pozostawał zawodnikiem KSZO, z którym w 1946 roku wywalczył, pierwsze w historii klubu, mistrzostwo Polski w piłce wodnej[4]. W ciągu następnych kilku lat dwukrotnie zdobywał z klubem tytuły wicemistrzowskie[5]. W tym okresie był również powoływany do reprezentacji kraju.

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 1953 roku, został trenerem pływania i piłki wodnej w klubie Zryw, działającym przy Technikum Hutniczo-Mechanicznym w Ostrowcu. W 1955 roku, na organizowanych w Ostrowcu mistrzostw Polski Zrzeszenia Międzyszkolnych Kół Sportowych Zryw, powrócił do roli zawodnika i zdobył z ostrowieckim Zrywem mistrzostwo Polski. Później pracował jeszcze w KSZO, gdzie wychował m.in. Cezarego Suchodolskiego, dwukrotnego mistrza Polski w latach 70. XX wieku.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Na Mistrzostwach Polski w Pływaniu, rozgrywanych w 2009 w Ostrowcu Świętokrzyskim, otrzymał Złotą Odznakę Polskiego Związku Pływackiego oraz puchar od działaczy Krakowskiego Okręgowego Związku Pływackiego.

Z okazji 80-lecia KSZO został uhonorowany Złotą Odznaką Ministra Sportu i Turystyki[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdanie z działalności Polskiego Związku Pływackiego za okres 21.10.2012 – 10.11.2016, www.polswim.pl, Warszawa , listopad 2016 [dostęp 2019-04-11].
  2. Waldemar Frańczak: Sylwetka sportowca: Antoni Kierysz. [dostęp 6 października 2010].
  3. A. Śledzińska: Absolwenci "Chreptowicza" nie przynoszą mu wstydu. [dostęp 6 października 2010].
  4. KSZO zdobył historyczny tytuł w składzie: Zbigniew Kawwa, Antoni Kierysz, Mieczysław Kierysz, Feliks Okołow, Józef Rybkowski, Bogusław Ul, Jan Zakrzewski
  5. 90 urodziny pana Antoniego. Gazeta Ostrowiecka - wydanie elektroniczne. [dostęp 6 października 2010].
  6. Jubileusz 80-lecia KSZO. Gazeta Ostrowiecka - wydanie elektroniczne. [dostęp 6 października 2010].