Huta Ostrowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Celsa „Huta Ostrowiec” Sp. z o.o.
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Adres

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
ul. Jana Samsonowicza 2

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Juan Antonio Veristain Arteche

Nr KRS

0000123124

Położenie na mapie Ostrowca Świętokrzyskiego
Mapa konturowa Ostrowca Świętokrzyskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Huta Ostrowiec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Huta Ostrowiec”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Huta Ostrowiec”
Położenie na mapie powiatu ostrowieckiego
Mapa konturowa powiatu ostrowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Huta Ostrowiec”
Ziemia50°56′41,1″N 21°25′41,1″E/50,944750 21,428083
Strona internetowa

Huta Ostrowiec – kombinat metalurgiczny zlokalizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest własnością hiszpańskiej grupy Celsa. Największy zakład przemysłowy województwa świętokrzyskiego i jeden z największych w tej części kraju, znajdujący się na 261. miejscu Listy 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej za rok 2008 publikowanego przez Rzeczpospolitą[1].

W grudniu 2008 w zakładzie, bez spółek zależnych, zatrudnione były 1342 osoby[1].

Stara huta
Zakłady Ostrowieckie około 1910 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy zakład, który dał początek Hucie Ostrowiec, powstał w latach 1837–1839 na prawym brzegu rzeki Kamiennej. Huta oraz osada przemysłowa, która rozwinęła się wokół niej, nazywana była Klimkiewiczów, od nazwiska budowniczego Antoniego Klimkiewicza. Budowę fabryki sfinansował hrabia Henryk Łubieński. Kolejnym właścicielem huty został Zygmunt Wielopolski. Wydzielił on zakład ze swoich dóbr. Był założycielem Spółki Akcyjnej Wielkich Pieców i Zakładów Ostrowieckich. Na przełomie XIX i XX w. był to drugi co do wielkości zakład tego typu w Królestwie Polskim. W czasie rewolucji 1905 roku dochodziło tu do strajków i masowych wystąpień robotniczych. W mieście i sąsiednich powiatach proklamowano Republikę Ostrowiecką. Na początku 1906 wystąpienia te stłumiła Armia Imperium Rosyjskiego.

W czasie I wojny światowej Zakłady Ostrowieckie zostały w znacznym stopniu zniszczone. W okresie międzywojennym hutę rozbudowano. W zakładzie produkowane były wagony kolejowe, rury lane ośrodkowo, części do parowozów, samochodów, czołgów, armat oraz konstrukcje stalowe. W 1935 spółka Zakłady Ostrowieckie przejęła Warszawską Spółkę Akcyjną Budowy Parowozów. W okresie po II wojnie nazwę zakładów zmieniono na Hutę im. Marcelego Nowotki. W latach 70. XX w. wybudowano nowy zakład metalurgiczny na północno-wschodnich obrzeżach miasta. W czasie największego zatrudnienia w hucie pracowało ponad 17 tys. osób.

Na początku lat 90. nazwa kombinatu uległa zmianom: nowy zakład stał się Hutą Ostrowiec, a stary zakład Zakładami Ostrowieckimi S.A. Przeprowadzono restrukturyzację, zmniejszając znacznie zatrudnienie i likwidując stary zakład huty. Część wydziałów wyłączono z kombinatu, tworząc nowe firmy. W 2003 hutę nabyła hiszpańska grupa Celsa. Koncern zainwestował w Ostrowcu Świętokrzyskim ponad 300 mln złotych.

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

W skład kombinatu wchodzą dwa zakłady produkcyjne:

 • Zakład Wyrobów Walcowanych z wydziałami:
  • Stalowni Ilościowej
  • Walcowni Drobnej
  • Walcowni Średniej
 • Zakład Wyrobów Kutych z wydziałami:
  • Stalowni Jakościowej
  • Prasowni i Obróbki Termicznej
  • Obróbki Mechanicznej

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Kombinat zajmuje się produkcją m.in. prętów żebrowanych do zbrojenia betonu, prętów gładkich, prętów płaskich, kątowników oraz odkuwek (np. wałów do silników okrętowych). Świadczy także usługi w zakresie obróbki mechanicznej i termicznej wyrobów stalowych, telekomunikacji i transportu kolejowego.

Huta sprzedaje również wyprodukowane i przetworzone w zakładzie media energetyczne: energię elektryczną, gaz ziemny, tlen i sprężone powietrze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]