Ara zielona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ara zielona
Ara militaris[1]
(Linnaeus, 1766)
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd papugowe
Rodzina papugowate
Podrodzina papugi neotropikalne
Plemię Arini
Rodzaj Ara
Gatunek ara zielona
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Ara zielona (Ara militaris) – gatunek dużego ptaka z rodziny papugowatych, podrodziny papug neotropikalnych. Występuje w Ameryce Południowej i Środkowej.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek opisał Karol Linneusz w 1766. Nie wskazał miejsca pochodzenia holotypu. Nowemu gatunkowi nadał nazwę Psittacus militaris[3]. Obecnie (2017) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny (IOC) umieszcza arę zieloną w rodzaju Ara. Wyróżnia 3 podgatunki[4]. Przedstawiciele poszczególnych podgatunków nie różnią się od siebie znacząco i niektórzy autorzy uznają gatunek za monotypowy[3].

W 2018 roku w Meksyku odnaleziono liczącą sobie 2 000 lat dobrze zachowaną mumię papugi. Prawdopodobnie jest to ara zielona pochodząca z nieistniejącego już dzisiaj podgatunku. Znalezisko to może sugerować, że mieszkańcy okolicznych rejonów trzymali te zwierzęta w celu religijnym, lub też jako pupile domowe[5].

Podgatunki i zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

IOC wyróżnia następujące podgatunki[4]:

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 70–71 cm, masa ciała 972–1134 g[3]. Jest to stosunkowo duża ara. Większość upierzenia w kolorze ciemnolimonkowym. Czoło czerwone. Z przodu głowy występuje naga połać białej skóry pokryta czarnymi liniami. Lotki z wierzchu niebieskie, od spodu żółtooliwkowe. Niższa część grzbietu niebieska. Sterówki niebiesko-czerwone. Dziób całkowicie czarny[6].

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Środowiskiem życia ar zielonych w Ameryce Południowej są wilgotne nizinne lasy i przyległe do nich obszary wycinki, zadrzewione wzgórza i kaniony. W Meksyku występują w suchych lasach, lasach sosnowo-dębowych, wilgotnych nizinnych lasach i lasach nadrzecznych. W Puno (Peru) w obszarach porośniętych plantacjami kawy i zdegradowanymi lasami występują liczniej, niż w lasach Yungas. W Meksyku odwiedzają również pola uprawne i sady. Odnotowywane są od poziomu morza do 3600 m n.p.m., jednak przeważnie występują na wysokości 500–1500 m n.p.m.[6] Żywią się owocami, np. palm Oenocarpus bataua, melii Melia azedarach czy figowców[3].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

W Meksyku gniazdują najprawdopodobniej w czerwcu i lipcu. Brak danych z pozostałych części zasięgu[3]. Gniazda umiejscowione są na zboczach skalnych lub dużych drzewach[6]. Zniesienie liczy 2–3 jaja[7]. Inkubacja trwa 28–31 dni. Młode są w pełni opierzone po 12 tygodniach życia[8].

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje arę zieloną za gatunek narażony na wyginięcie (VU, Vulnerable) nieprzerwanie od 1994 (stan w 2017). Zagrożeniem dla tych ptaków jest wycinka lasów i nielegalny odłów, nawet na obszarach rezerwatów. W wielu obszarach gniazdują w zagłębieniach skalnych na niedostępnych zboczach, co chroni je przed plądrowaniem lęgów[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ara militaris, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ara militaris. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b c d e f g h Collar, N., Boesman, P. & Sharpe, C.J.: Military Macaw (Ara militaris). W: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2017. [dostęp 9 marca 2017].
  4. a b Frank Gill & David Donsker: Parrots & cockatoos. IOC World Bird List (v7.1), 8 stycznia 2017. [dostęp 9 marca 2017].
  5. What Was This 2,000-Year-Old Parrot Mummy Doing in Mexico? [dostęp 2018-07-21].
  6. a b c d Military Macaw Ara militaris. BirdLife International. [dostęp 9 marca 2017].
  7. World Parrot Trust: MILITARY MACAW (Ara militaris). Parrot Encyclopedia. [dostęp 9 marca 2017].
  8. Jacek Twardowski, Kamila Twardowska: Ptaki świata. Szczegółowe opisy 800 gatunków. Wyd. 1. Warszawa: SBM, 2016, s. 232. ISBN 978-83-8059-276-6.