Archidiecezja xi’ańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archidiecezja xi’ańska
天主教西安总教区
Ilustracja
Katedra
Państwo  Chiny
Siedziba Xi’an
Data powołania 12 kwietnia 1911
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia xi’ańska
Katedra Katedra św. Franciszka w Xi’anie
Biskup diecezjalny Anthony Dang Mingyan (黨明彥)
Położenie na mapie Chin
Mapa lokalizacyjna Chin
Katedra św. Franciszka w Xi'an
Katedra św. Franciszka w Xi'an
Ziemia34°15′28,5″N 108°55′44,7″E/34,257917 108,929083
Strona internetowa

Archidiecezja xi’ańska (łac. Archidioecesis Singanensis, chin. 天主教西安总教区) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Xi’anie, w Chińskiej Republice Ludowej.

Sufraganie archidiecezji xi’ańska[edytuj | edytuj kod]

Sufraganiami archidiecezji xi’ańskiej są diecezje:

Historia[edytuj | edytuj kod]

12 kwietnia 1911 z mocy decyzji Piusa X erygowano wikariat apostolski Centralnego Shaanxi. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Północnego Shaanxi (obecnie diecezja Yan’an).

3 grudnia 1924 dokonano zmiany nazwy na wikariat apostolski Xi’anfu.

Rozwój katolicyzmu na omawianym obszarze spowodował wydzielenie w latach 1931 - 1932 z wikariatu nowych jednostek kościelnych. Były to:

W wyniku reorganizacji chińskich struktur kościelnych 11 kwietnia 1946 wikariat apostolski Xi’anfu podniesiono do godności archidiecezji i stolicy metropolii oraz zmieniono nazwę na obecną.

Z 1950 pochodzą ostatnie pełne, oficjalne kościelne statystyki. Archidiecezja xi’ańska liczyła wtedy:

  • 13 394 wiernych (0,9% społeczeństwa)
  • 21 księży (8 diecezjalnych i 13 zakonnych)
  • 1 brata i 44 siostry zakonne
  • 15 parafii.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 archidiecezja, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Nowe władze wygnały z kraju arcybiskupa Włocha Pacifico Giulio Vanniego OFM i pozostałych misjonarzy.

Komunistyczne Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich mianowało swojego arcybiskupa - Johna Ji Huairanga dopiero po rewolucji kulturalnej w 1981. Sprawował on rządy do 1987 nie uzyskując nigdy akceptacji Stolicy Apostolskiej.

Jego następcą został Anthony Li Du’an. W przeciwieństwie do poprzednika zwrócił się z prośbą do papieża o uznanie jego nominacji, którą Jan Paweł II wyraził. Abp. Li Du’an jeszcze jako ksiądz spędził 20 lat w więzieniu i na pracach przymusowych za pozostanie przy wierze katolickiej. Arcybiskup dbał o rozwój Kościoła w powierzonej mu archidiecezji. W chwili jego śmierci xi’ańskie arcybiskupstwo liczyło ok. 20 000 wiernych, 30 księży (w większości młodych), 44 kościołów i miejsc działalności kulturalnej oraz 60 parafii . W założonym przez Li Du’ana wyższym seminarium duchownym studiowało 156 kleryków z 35 diecezji. W niższym seminarium naukę pobierało 65 uczniów[1][2].

Ordynariusze xi’ańscy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Biskupi xi’ańscy.

Obecnie arcybiskupem metropolitom xi’ańskim jest Anthony Dang Mingyan. Jest on uważany za legalnego biskupa zarówno przez Stolicę Świętą jak i przez rząd ChRL. Od 2005 był koadiutorem abp. Anthoniego Li Du’ana, a rok po jego śmierci został ordynariuszem[3].

W archidiecezji obecnie nie ma biskupów pomocniczych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]