Arctic Star

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arctic Star
(Gwiazda Arktyki)
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 2012
Wielkość 44 × 38 mm
Kruszec brąz
Równorzędne 1939-1945 Star
Atlantic Star
Air Crew Europe Star
Africa Star
Pacific Star
Burma Star
Italy Star
France and Germany Star
Poniżej Defence Medal

The Arctic Star (z ang. Gwiazda Arktyki) – brytyjskie pamiątkowe odznaczenie wojskowe, ustanowione w 2012 roku, przyznawane za udział w II wojnie światowej.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda jest nadawana za służbę operacyjną, bez wyznaczonej minimalnej długości trwania, odbywaną pomiędzy 3 września 1939 a 8 maja 1945 roku, powyżej 66° 32’ szerokości geograficznej północnej[1]. Gwiazda została ustanowiona przede wszystkim z myślą o uhonorowaniu załóg Konwojów arktycznych do ZSRR, prowadzonych przez Royal Navy i brytyjską marynarkę handlową, jednakże żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych oraz osoby cywilne również kwalifikują się do jej otrzymania.

Gwiazdę mogą otrzymać także marynarze i żołnierze sił sprzymierzonych, w tym marynarze Marynarki Wojennej RP, Marynarki Handlowej RP, a także żołnierze innych rodzajów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Gwiazdę ustanowiono w 2012 roku, 67 lat od ustanowienia pozostałych gwiazd za II Wojnę Światową. Pierwsze nadania gwiazdy miały miejsce w marcu 2013 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Sześcioramienna gwiazda z brązu o wysokości 44 mm i szerokości 38 mm. W centrum znajduje się okrągła tarcza z monogramem królewskim GRI VI i królewską koroną. W otoku napis: THE ARCTIC STAR.

Wstążka jest ciemnoniebieska z białym paskiem pośrodku, oblamowanym czarnymi prążkami i paskami czerwonymi, oraz z wąskimi jasnoniebieskimi paskami po brzegach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eligibility Criteria (ang.). veterans-uk.info. [dostęp 2013-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-31)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]