Gwiazda Arktyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Arctic Star)
Gwiazda Arktyki
Arctic Star
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

2012

Wielkość

44 × 38 mm

Kruszec

brąz

Powyżej

Gwiazda Atlantyku

Poniżej

Gwiazda Lotniczych Załóg w Europie

Gwiazda Arktyki (ang. Arctic Star) – brytyjskie pamiątkowe odznaczenie wojskowe, ustanowione w 2012 roku, przyznawane za udział w II wojnie światowej w Arktyce, zaliczane do medali kampanii brytyjskich.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda jest nadawana za służbę operacyjną, bez wyznaczonej minimalnej długości trwania, odbywaną pomiędzy 3 września 1939 a 8 maja 1945 roku, powyżej 66° 32’ szerokości geograficznej północnej[1]. Gwiazda została ustanowiona przede wszystkim z myślą o uhonorowaniu załóg konwojów arktycznych do ZSRR, prowadzonych przez Royal Navy i brytyjską marynarkę handlową, jednakże żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych oraz osoby cywilne również kwalifikują się do jej otrzymania.

Gwiazdę mogą otrzymać także marynarze i żołnierze sił sprzymierzonych, w tym marynarze Marynarki Wojennej RP, Marynarki Handlowej RP, a także żołnierze innych rodzajów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Gwiazdę ustanowiono w 2012 roku, 67 lat od ustanowienia pozostałych brytyjskich gwiazd kampanii za II wojnę światową. Pierwsze nadania tego odznaczenia miały miejsce w marcu 2013 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Sześcioramienna gwiazda z brązu o wysokości 44 mm i szerokości 38 mm. W centrum znajduje się okrągła tarcza z monogramem królewskim GRI VI i królewską koroną. W otoku napis: THE ARCTIC STAR.

Wstążka jest ciemnoniebieska z białym paskiem pośrodku, oblamowanym czarnymi prążkami i paskami czerwonymi, oraz z wąskimi jasnoniebieskimi paskami po brzegach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eligibility Criteria. veterans-uk.info. [dostęp 2013-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-30)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]