Ardźuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ardźuna

Ardźuna – (dewanagari: अर्जुन), jeden z bohaterów eposu Mahabharata (w tym Bhagawadgity), niebiański łucznik, przyjaciel Kryszny i jego towarzysz na polu bitwy Kurukszetra. Jeden z pięciu braci Pandawów, syn Kunti i Pandu otrzymany od króla bogów Indry.

Formy kultowe[edytuj]

Imiona[edytuj]

Ardźuna urodził się w miesiącu Phalguna (luty-marzec) i dlatego jest on również nazywany Phalguni. Znany jest też pod wieloma innymi imionami, m.in:

 • Partha
 • Jishnu
 • Kireedi
 • Shwethavahana
 • Bheebhadsu
 • Vijaya
 • Phalguna
 • Savyasajee
 • Dhananjayah
 • Kaunteya

Recepcja w literaturze religijnej[edytuj]

Bhagawatapurana[edytuj]

Wasudewa, ojciec Pana Kryszny i wuj Ardźuny, przysłał swojego reprezentacyjnego kapłana Kaśjapę, aby oczyścił Ardźunę przez wszystkie przepisane samskary, czyli procesy reformacyjne. Samskara nadania imienia została przeprowadzona w obecności ryszich, mieszkańców Śataśryngi. Arjuna poślubił cztery żony, Draupadi, Subhadrę, Citrangadę i Ulupi, od których dostał czterech synów o imionach: Śrutakirti, Abhimanju, Babhruwahan i Irawan. W czasie swojego życia studenckiego został on powierzony studiom pod kierunkiem wielkiego profesora Dronaćarji, razem z innymi Pandawami i Kaurawami. Ale prześcignął on każdego swoją studencką pilnością więc Dronaćarja szczególnie doceniał jego zamiłowanie do dyscypliny. Dronaćarja uważał go za wzorowego ucznia i z przyjemnością nagrodził go różnego rodzaju wojskowymi talentami. Ardźuna był tak zapalonym studentem, że zwykł praktykować łucznictwo nawet w nocy, i ze wszystkich tych powodów Dronaćarya zdecydował, że uczyni z niego najlepszego łucznika na świecie[1].

Rody królewskie Manipury i Tripury są potomkami syna Ardźuny, Babhruwahany.

Bhagawadgita[edytuj]

Uważając Ardźunę za swojego najlepszego przyjaciela Kryszna ponownie wygłosił na polu bitewnym Kurukszetra filozoficzne dyskusje Bhagawadgity.

Padmapurana[edytuj]

W Padmapuranie znajduje się opis przemiany Ardźuny w kobietę. Dzięki postaci kobiecej Ardźuna wszedł w relację miłosną z Kryszną. Przemiana Ardźuny odbyła się za sprawą łaski zesłanej przez boginię Tripurasundari[2].

Przypisy

 1. Śrimad Bhagavatam, Canto 1. komentarz do 01.12.221 tłumaczenie: Bhaktivedanta Swami Prabhupada, 1988, Bhaktivedanta Book Trust
 2. 9. Kryszna i Radha. W: Barbara Grabowska: Miłość i małżeństwo w Indiach. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2014, s. 199-200, seria: Świat Orientu. ISBN 978-83-63778-67-5.