Artek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plaża na terenie obozu dziecięcego "Lazurowy"

Artek (do 1925 r. Charta) – obóz pionierski na Krymie, znajdujący się u podnóża południowo-zachodniego zbocza góry Ajudah (Aju-Dah), nad brzegiem Morza Czarnego, w miejscowości Gurzuf.

Pierwotna nazwa pochodzi od nazwy uroczyska, znajdującego się w tym miejscu.

W latach 1900-1918 wieś Charta była własnością łódzkiego przemysłowca Gustawa Biedermanna[1].

16 czerwca 1925 został tu otwarty centralny obóz pionierski w ZSRR. Początkowo składał się z 4 brezentowych namiotów, obecnie jest to całe miasteczko, złożone z dziesięciu autonomicznych podobozów, mogących przyjąć jednorazowo (na turnus) 8000 dzieci. Z czasem stał się obozem międzynarodowym (w ramach współpracy, chociaż w okresie "komunistycznym" dość ideologicznie pojmowanej), przyjmującym grupy młodzieży z organizacji skautowskich, harcerskich i pionierskich z całego świata.

Przy obozie funkcjonuje przystań dla uprawiania sportów wodnych, stadion na 12 000 widzów, kilkadziesiąt boisk sportowych, 2 muzea - morskie i kosmiczne (znajduje się w nim skafander pierwszego kosmonauty ZSRR Jurija Gagarina oraz kopia pojazdu do badań powierzchni Księżyca Łunochod-2).

Przypisy

  1. Stefan Pytlas, Łódzka burżuazja przemysłowa w latach 1864-1914. Łódź 1994, s. 139. Porównaj zarys dziejów rodziny Biedermannów: [1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Obozu: [2] (ros.)