Arthur Schneier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arthur Schneier
Data i miejsce urodzenia 20 marca 1930
Wiedeń
Rodzaj działalności rabin
Prezes
The Appeal of Conscience Foundation
Okres urzędowania od 1965
Odznaczenia
Prezydencki Medal Obywatelski (Stany Zjednoczone) Odznaka za Zasługi dla Republiki Austrii - Wielka Złota Odznaka Honorowa z Gwiazdą Krzyż Komandorski z Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi (cywilny) Order Świętego Sylwestra

Arthur Schneier (ur. 20 marca 1930 w Wiedniu) – amerykański rabin, przywódca duchowy synagogi Park East w Nowym Jorku, założyciel i prezes działającej na rzecz dialogu międzyreligijnego, The Appeal of Conscience Foundation.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Wiedniu. Po nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938, uciekł na Węgry do swoich dziadków. Gdy w marcu 1944 wojska niemieckie rozpoczęły okupację Budapesztu, zaczęła się masowa deportacja około 600 tysięcy węgierskich Żydów do obozów koncentracyjnych. Dziadkowie Schneiera ze strony matki zginęli w Auschwitz-Birkenau. Dziadka ze strony ojca zamordowano w niemieckim obozie na Majdanku. Schneier przeżył dzięki pomocy szwajcarskiego dyplomaty Carla Lutza.

Po zakończeniu wojny powrócił do Wiednia, a w 1947 wyemigrował do USA i osiadł w Nowym Jorku. Tam studiował na Yeshiva University, gdzie otrzymał smichę rabinacką oraz napisał doktorat z teologii. W 1962 został duchowym zwierzchnikiem synagogi Park East. W 1976 rabin założył szkołę Park East Day School, która obecnie zajmuje się edukacją dzieci od pierwszej do ósmej klasy. W 2001 za działalność na rzecz obrony praw religijnych i poprawy relacji między religiami jako pierwszy duchowny żydowski otrzymał od prezydenta USA, Billa Clintona, Presidential Citizens Medal.

18 kwietnia 2008 był gospodarzem podczas wizyty papieża Benedykta XVI w synagodze Park East. Otrzymał od papieża kopię jednej ze stron przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej iluminowanego pergaminowego, Kodeksu żydowskiego z 1435. Jest to strona 220., na której opisano pierwszy etap ceremonii ślubnej. Natomiast sam ofiarował papieżowi okazały bogato zdobiony talerz sederowy przedstawiający przejście Izraelitów z niewoli do wolności, hagadę oraz pudełko na macę[1].

W 2015 roku został odznaczony Orderem Świętego Sylwestra[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]