Asfiksja autoerotyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maska BDSM pozwalająca na kontrolę oddechu

Asfiksjofilia – jeden z typów parafilii polegający na odczuwaniu zaspokojenia seksualnego na skutek duszenia partnera lub bycia duszonym[1].

Pozbawianie siebie lub innej osoby tlenu w celu osiągnięcia orgazmu jest oficjalnie sklasyfikowane w Stanach Zjednoczonych jako hipoksyfilia według klasyfikacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego (APA) i jest uznawana za zaburzenie umysłowe. Hipoksyfilia należy natomiast do kategorii zaburzeń psychiatrycznych, jakimi są parafilie[potrzebny przypis].

Partner seksualny może brać udział w duszeniu, natomiast jeśli jest wyłączony z działania, to taki przypadek określa się jako "autoerotyczną asfiksjofilię". Stosuje się różne metody w celu wyczerpania tlenu, jak zakładanie plastikowych torebek na głowę, lub samoduszenie poprzez zaciskanie szyi np. szalikiem lub sznurem. Takie działanie jest niezwykle niebezpieczne i w niektórych przypadkach kończy się śmiercią[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Asfiksjofilia · encyklopedia psychoseksuologii [online], www.psychoseksuologia.pl [dostęp 2023-11-17].
  2. The Dangers of Choking. [w:] TeenWire.com by Planned Parenthood® Federation of America [on-line]. 2006-06-20. [dostęp 2007-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-07-09)].