Przejdź do zawartości

Astronomy and Astrophysics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Astronomy and Astrophysics
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Francja

Adres

17, avenue du Hoggar, Parc d'activités de Courtaboeuf, 91944 Les Ulis Cedex, France

Wydawca

EDP Sciences

Organ prasowy

European Southern Observatory

Tematyka

astronomia

Pierwszy numer

1969

Redaktor naczelny

C. Bertout

ISSN

0004-6361

Strona internetowa

Astronomy and Astrophysics jest europejskim czasopismem publikującym wyniki naukowe z zakresu astronomii i astrofizyki, wydawanym przez EDP Sciences, na zlecenie ESO[1]. Pismo powstało w roku 1968 na bazie szeregu narodowych czasopism europejskich o długiej tradycji (np. francuski Annales d'Astrophysique, holenderski Bulletin of the Astronomical Institutes of the Netherlands czy niemiecki Zeitschrift für Astrophysik). Pierwszy zeszyt ukazał się w 1969 roku. Ukazuje się w języku angielskim[1]. Obecnie ukazuje się 12 zeszytów rocznie. Kontrola redakcyjna sprawowana jest poprzez zespół złożony z zawodowych astronomów. Wszystkie artykuły przed drukiem poddawane są procedurze recenzji przez eksperta w danej dziedzinie (ang. peer review). Rada Zarządzająca A&A zadecydowała o zakończeniu wydawania wersji papierowej podczas spotkania w Bernie w Szwajcarii. Od 1 stycznia 2016 roku będzie dostępna jedynie wersja elektroniczna. W formie drukowanej ukazywać się będą jeszcze tylko wydania specjalne dotyczące niektórych misji kosmicznych[1].

Polska jest także członkiem konsorcjum redagującego Astronomy and Astrophysics i posiada swojego przedstawiciela w Radzie Zarządzającej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d kc. Astronomy & Astrophysics kończy z wydawaniem wersji papierowej. „Urania - Postępy Astronomii”. 5(779), s. 31, 2015-wrzesień-październik. Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. ISSN 1689-6009. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]