Astronomy and Astrophysics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Astronomy and Astrophysics
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Francja
Adres 17, avenue du Hoggar, Parc d'activités de Courtaboeuf, 91944 Les Ulis Cedex, France
Wydawca EDP Sciences
Organ prasowy European Southern Observatory
Tematyka astronomia
Pierwszy numer 1969
Redaktor naczelny C. Bertout
ISSN 0004-6361
Strona internetowa

Astronomy and Astrophysics jest europejskim czasopismem publikującym wyniki naukowe z zakresu astronomii i astrofizyki, wydawanym przez EDP Sciences, na zlecenie ESO[1]. Pismo powstało w roku 1968 na bazie szeregu narodowych czasopism europejskich o długiej tradycji (np. francuski Annales d'Astrophysique, holenderski Bulletin of the Astronomical Institutes of the Netherlands czy niemiecki Zeitschrift für Astrophysik). Pierwszy zeszyt ukazał się w 1969 roku. Ukazuje się w języku angielskim[1]. Obecnie ukazuje się 48 zeszytów rocznie. Kontrola redakcyjna sprawowana jest poprzez zespół złożony z zawodowych astronomów. Wszystkie artykuły przed drukiem poddawane są procedurze recenzji przez eksperta w danej dziedzinie (ang. peer review). Rada Zarządzająca A&A zadecydowała o zakończeniu wydawania wersji papierowej podczas spotkania w Bernie w Szwajcarii. Od 1 stycznia 2016 roku będzie dostępna jedynie wersja elektroniczna. W formie drukowanej ukazywać się będą jeszcze tylko wydania specjalne dotyczące niektórych misji kosmicznych[1].

Polska jest także członkiem konsorcjum redagującego Astronomy and Astrophysics i posiada swojego przedstawiciela w Radzie Zarządzającej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d kc. Astronomy & Astrophysics kończy z wydawaniem wersji papierowej. „Urania - Postępy Astronomii”. 5(779), s. 31, 2015-wrzesień-październik. Polskie Towarzystwo Astronomiczne.Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. ISSN 1689-6009 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]